Дијалог као једини начин за решавање свих отворених питања на Космету
Београд, 25. август 2010. године – Министар за Косово и Метохију у Влади Републике Србије Горан Богдановић и шеф цивилне мисије УН на Косову и Метохији Ламберто Занијер постигли су данас сагласност о томе да је неопходно ојачати улогу УНМИК-а на северу покрајине и у другим срединама настањеним претежно српским становништвом.
Богдановић и Занијер су се сложили да треба што пре започети дијалог, који је једини начин за решавање свих отворених питања, уз оцену да у његовом покретању УНМИК има кључну улогу.
Богдановић је нагласио да је неопходно да УНМИК, у складу са својим мандатом, обезбеди сигурност и потпуну слободу за све грађане јужне покрајине, повратак узурпиране имовине и право на повратак расељених.
Према његовој оцени, у интересу трајног мира у региону, стабилности и просперитета за све становнике у покрајини, међународне мисије на Космету треба да ускрате подршку дестабилизујућим потезима привремених власти у Приштини.
Он је поновио да је Влада Србије опредељена за мирно и праведно решење свих питања на Космету и да сматра да је спровођење плана у шест тачака који је предложио генерални секретар УН једини пут за успостављање чврсте стабилности у покрајини.
Богдановић и Занијер су се сагласили да је потребно решити постојеће проблеме у спровођењу Споразума о слободној трговини у југоисточној Европи и осигурати несметан проток робе и сузбијање шверца, јер је то у интересу грађана и привреде.
Богдановић је нагласио да је Србија спремна на компромисна решења и да је за нашу земљу прихватљиво да се царинска документа оверавају печатима са натписом „Еулеx– Косово - царина“.
Он је изразио забринутост због одлуке КФОР-а да безбедност српских манастира у покрајини повери Косовској полицијској служби, при чему је истакао да је таква одлука озбиљно узнемирила Србе на Космету.
Министар је подсетио на негативна искуства и уништавање верских објеката и споменика српске културе на Косову и Метохији.
На састанку је предложено да УНМИК подноси генералном секретару УН извештаје о стању на Косову и Метохији свака два месеца у циљу ефикаснијег успостављања мера стабилности, наводи се у саопштењу Министарства за Косово и Метохију.