Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Србија не одустаје од Космета и чланства у ЕУ

Србија не одустаје од Космета и чланства у ЕУ

Београд, 16. август 2010. године – Потпредседник Владе за европске интеграције Божидар Ђелић изјавио је да не треба очекивати да апликација Србије за чланство у ЕУ буде разматрана у септембру и додао да ће до тога доћи до краја године.

Фото: www.politika.rs

Ђелић је у интервјуу за данашње издање дневног листа “Политика” истакао да је мали број веома утицајних земаља чланица ЕУ донео одлуку о томе да употреби прослеђивање кандидатуре наше земље као својеврсно средство притиска на Србију пред и у току расправе о Косову и Метохији унутар Генералне скупштине УН.

Неке државе су почеле да повезују процес европских интеграција и решавање питања Косова, објаснио је он и упозорио на то да је таква политика погрешна јер може да доведе до успоравања европских интеграција и дестабилизације читавог региона, а не само Србије.

Став Србије је непромењен и наша земља никада неће признати једнострано проглашену независност Косова и истовремено неће одустати од уласка у ЕУ, поручио је Ђелић.

Потпредседник Владе је подсетио на то да консензус унутар Уније по питању статуса Косова не постоји и да пет чланица ЕУ нема намеру да призна једнострано проглашену независност наше јужне покрајине ни након мишљења Међународног суда правде у Хагу и разних притисака.

Иако ће, по свему судећи, бити веома тешко постићи већину у Генералној скупштини УН за нашу резолуцију, Србија ће се борити да она буде усвојена, нагласио је Ђелић и напоменуо да резолуција Србије на миран начин брани легитимна права наше земље.

Он је рекао да Србија мора имати дугорочну подршку великих светских сила, пре свега ЕУ, у циљу убрзаног развоја и боље будућности њених грађана.

Предложена резолуција показује висок степен разумевања за реално стање на терену, али и брани основне принципе међународног права, од којих је најважнији да једнострани акт сецесије не може бити прихватљив за државе чланице УН, закључио је потпредседник Владе.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs