Београд, 12. август 2010. године – Министар омладине и спорта у Влади Републике Србије Снежана Самарџић-Марковић потписала је данас са представницима 62 омладинскa удружења уговоре у укупној вредности од 57 милиона динара који су намењени реализацији пројеката за младе.
 |
Вилијам Инфанте и Снежана Самарџић-Марковић |
Фото: Фонет |
Самарџић-Марковић је на конференцији за новинаре поводом прославе Дана младих и Међународне године младих, која ће трајати до 12. августа 2011. године, истакла да ће захваљујући тим средствима највише пројеката бити реализовано у централној Србији – 28, у АП Војводини – 21, док ће у Београду бити спроведено 13.
Она је указала на то да је ресорно министарство, у сарадњи са 25 организација цивилног друштва, данас расписало конкурс за волонтерску омладинску акцију, која је део кампање “Млади су закон”, а којом се сви млади позивају да се укључе у процес израде закона о младима.
У Србији ће Дан младих бити прослављен на разне начине, рекла је Самарџић-Марковић и прецизирала да ће у Варварину бити организоване игре без граница, караоке и концерт, док ће млади у Нишу пуштати балоне на којима ће исписати своје жеље.
Самарџић-Марковић је напоменула да млади нису проблем већ потенцијал друштва, и најавила да ће Србија до краја године добити и прву верзију Предлога закона о младима.
Она је навела да је у две трећине општина у Србији отворена канцеларија за младе, да је од 2007. до данас више од 700.000 младих учествовало у разним програмима, као и да је Фонд за младе таленте доделио 4.048 награда и стипендија најбољим ученицима и студентима.
Такође, Самарџић-Марковић је подсетила на то да до оснивања ресорног министарства пре три године у Србији није постојала Национална стратегија за младе и Акциони план, и додала да је до данас подржано више од 450 омладинских пројеката, док је кроз програм омладинског предузетништва више од 120 младих отворило предузеће, а неки од њих већ извозе у САД, Немачку и Јапан.
Директор УНДП-а у Србији Вилијам Инфанте указао је на значај обележавања Дана младих и Међународне године младих, чија је тема “Дијалог и узајамно разумевање”.
Инфанте је саопштио да УН подржавају стварање прилика за младе, и рекао да постоји неколико програма за младе као што су “Алијанса за цивилизације”, “За младе и за миграције” и “Програм за животну средину” који су намењени подстицању сарадње и зближавању младих.
У Србији се Дан младих обележава од 2007. године, када је основано Министарство омладине и спорта, а овај празник установила је пре дванаест година Генерална скупштина Уједињених нација.
Сваког 12. августа широм света прослављају се богатство и разноврсност вештина, као и знања и спремности младих да активно помогну заједници у којој живе.
Тог дана државне институције, организације и активисти широм света скрећу пажњу на питања која утичу на положај омладине у друштву.