Београд/Њујорк, 3. август 2010. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић поручио је вечерас у седишту УН у Њујорку да улога Резолуције 1244 СБ УН остаје пресудна у решавању питања Косова и Метохије за које не постоји савршено, али мора да постоји правично решење.
Јеремић је на седници Савета безбедности УН, првој после изношења саветодавног мишљења Међународног суда правде (МСП) у Хагу о декларацији о независности Косова, апеловао на државе чланице УН које нису признале Косово да не промене став.
Нема савршеног решења, али мора постојати неко правично решење око којег се сви можемо сложити, решење које ће моћи да нас покрене напред, осигура консолидацију добитака које је регион остварио у последњих десет година. Ми ћемо наставити да непрекидно радимо све док компромис за Косово и Метохију не буде пронађен, поручио је он.
Министар је поновио да је Србија чврсто опредељена за чланство у ЕУ и да ће то и даље бити њен централни стратешки приоритет, као и да Србија не жели да се конфронтира ни са ким, али да се неће предати.
Нема никакве сумње – нећемо се предати и једноставно се повући. Овде се не ради о тврдоглавости, ревизионизму или жељи да се буде неугодан. Ради се о чињеници да ми немамо избора него да истрајемо на мирољубив и достојанствен начин, јер је Косово и Метохија директно уткано у саму суштину нашег идентитета, истакао је Јеремић.
Према његовим речима, реч је о чињеници да су исходи по којима једна страна добија све, а друга губи све – истински несигурни.
Покушаји да се наметну унилатерална решења никада нису доприносили стабилности на Балкану и у остатку Европе. Историја је јасна: дугорочна решења никада нису била производ присиле, за њих је увек било потребно једногласно одобрење, навео је он.
Министар је истакао да је зато мало вероватно да једнострано проглашење независности Косова може да буде основа за нормализацију односа између Срба и Албанаца.
Трајан просперитет биће остварен само након што сви коначно дођу до оцене да је пораз једне стране у суштини губитак за све, указао је Јеремић.
Он је, такође, изразио уверење да ће предстојећа дебата у Генералној скупштини УН бити прилика да се чланице уједине око јасне и одлучне поруке која ће омогућити да се спречи стварање основе за успостављање универзално примењивог преседана који пружа модел за унилатералне сецесије.
Јеремић је навео да ће Србија наставити да користи сва расположива дипломатска средства како би спречила покушаје насилне промене граница и поновио став Србије да никада, ни под каквим условима, неће признати једнострано проглашену независност Косова.
То је наш уставни императив, политичка и морална дужност, заснована на демократској вољи већине наших грађана, рекао је он.
Министар је указао на то да ниједан мирољубив и поносан народ суочен с таквом опасношћу – било да је реч о афричкој, европској, азијској или америчкој земљи, малој или великој, богатој или сиромашној, не би поступио другачије од онога како поступа Србија.
Значајна већина земаља чланица УН, укључујући и оне које седе у Савету безбедности УН, поштују суверенитет и територијални интегритет Србије. У име мог народа, желео бих да изразим најдубљу захвалност за подршку и солидарност, и апелујем да остану на тој принципијелној позицији и не признају Косово, истакао је Јеремић.
Говорећи о мишљењу Међународног суда правде (МСП) у Хагу, који је оценио да декларација о независности Косова није у супротности с међународним правом, он је указао на то да се суд определио да се детаљно позабави језиком декларације о независности.
Тај стриктно технички приступ омогућио је суду да изнесе мишљење да декларација не крши међународно право. То је, нажалост, оставило простора за опасне погрешне интерпретације да је тиме легализован покушај једностране сецесије, упозорио је министар.
Према његовим речима, суд је својим мишљењем потврдио Резолуцију 1244 СБ УН и деловање УН у јужној српској покрајини.
Он је указао да суд није прихватио став да једнострано проглашење независности Косова представља јединствен случај, нити став Приштине да је Косово држава.
Коначно, суд није одобрио Косову право на сецесију, нити право на самоопредељење косовских Албанаца. Ништа што је садржано у саветодавном мишљењу МСП-а не мења суштинске параметре Резолуције 1244 СБ УН, чија централна улога у коначном решавању косовског питања остаје врховна у складу са примарном одговорношћу овог тела да осигурава мир и стабилност, као што је записано у Повељи УН, истакао је Јеремић.
Он је упозорио да те погрешне интерпретације мишљења МСП-а могу да изазову широке последице за међународну заједницу.
Наводећи речи генералног секретара УН Бан Кимуна да ће Генерална скупштина УН донети одлуку о томе како да поступи у вези са овим питањем, Јеремић је подсетио на то да је Србија, после мишљења МСП-а, поднела предлог резолуције и указао да ће се предстојећа дебата у УН неминовно фокусирати на последице независности Косова у светлу мишљења суда.
Чланице УН ће имати прилику да дају суштински допринос глобалном управљању уједињујући се око јасне и одлучне поруке. У супротном, биће створена основа за успостављање универзално примењивог преседана који пружа модел за унилатералне сецесије, рекао је Јеремић.
Министар је подсетио на то да Мисија УН и даље остаје преко потребан актер у јужној српској покрајини и указао да принцип статусне неутралности по којем функционише та мисија, као и Еулекс и ОЕБС, представља оквир који омогућава сарадњу у циљу унапређења живота обичних људи на Косову, без обзира на етничку припадност.