Београд/Њујорк, 29. јул 2010. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић истакао је да Србија никад, ни експлицитно ни имплицитно, неће признати једнострано проглашену независност Косова и Метохије и поручио да се наша земља залаже за праведно и компромисно решење за јужну покрајину.
Јеремић, који борави у Њујорку како би саговорницима у Уједињеним нацијама и Покрету несврстаних пренео став Србије о Косову након изношења мишљења Међународног суда правде (МСП), упозорио је у ауторском чланку за часопис "Волстрит журнал" да ће, уколико не буде постигнут споразум о решењу за Косово, бити створен преседан примењив у целом свету.
Он је нагласио да је Србија чврсто опредељена да сарађује с међународном заједницом у циљу спречавања таквог катастрофалног сценарија, као и да наша земља стреми праведном решењу које ће задовољити обе стране.
То је једини начин за јачање заједничких приоритета, нормализацију односа и за завршетак процеса демократске трансформације Балкана у стабилан и напредан регион, у потпуности интегрисан у Европску унију, рекао је Јеремић.
Министар је у чланку за поменути часопис поручио да је отпочињање дијалога, који ће резултирати компромисом и обострано прихватљивим решењима за сва отворена питања, једини пут напред.
Кад је реч о саветодавном мишљењу МСП-а према којем декларација о независности Косова не представља кршење међународног права, Јеремић је указао на то да је тај суд оставио Генералној скупштини УН да се избори са политичким последицама тог мишљења.
Према његовим речима, то је потврдио и генерални секретар ове светске организације Бан Кимун, који је изјавио да ће Генерална скупштина одлучити како да даље поступи по том питању.
Зато ће у центру предстојећих расправа бити последице једностране декларације независности Косова у светлу закључака суда. Треба да тежимо томе да исход тих дебата унесе позитиван утицај на глобално руковођење. Неопходно је да пронађемо реалистичан начин како бисмо затворили Пандорину кутију, коју је Приштина отворила, навео је министар.
Он је објаснио да МСП у свом мишљењу није подржао став да је једнострано проглашена независност Косова јединствен случај, као ни тврдње Приштине да је Косово држава.
Штавише, МСП није потврдио ни право покрајине на отцепљење од Србије, нити право косовских Албанаца на самоопредељење, рекао је Јеремић и додао да се уместо тога суд позабавио изучавањем формулације једнострано проглашене независности.
Министар је нагласио да је тај строго технички приступ омогућио суду да изнесе мишљење да сам текст декларације не представља кршење међународног права.
Према његовим речима, албанске власти на Косову смишљено се баве нетачним тумачењима мишљења суда, представљајући га као потврду легалности покушаја отцепљења.
Јеремић је истакао да то може да проузрокује широке и веома проблематичне последице за међународну заједницу јер етничке мањине у целом свету могу да искористе ту могућност да сачине сопствене декларације независности по косовском моделу.
То ће им омогућити да тврде да такви текстови у довољној мери дају легитимитет њиховом отцепљењу, а да независност коју прогласе не нарушава међународно право, упозорио је Јеремић.
Он је навео да је неопходно спречити такве опасности, иначе ће сепаратизам константно угрожавати границе било које мултиетничке државе, што ће за последицу имати озбиљну нестабилност у целом свету.
Ми никада нећемо признати једнострано проглашену независност Косова. Тај став се неће променити. Србија ће и даље користити сва дипломатска средства да се супротстави покушају Приштине да подели нашу земљу, поручио је министар.
Према његовој оцени, ниједна демократска и поносна земља чија је територијална целовитост угрожена не би поступила другачије.