|
|
|
Фото: Танјуг (архивски снимак) |
Јеремић је синоћ, гостујући на Радио-телевизији Србије, рекао да мишљење које је изнео МСП о легалности једнострано проглашене независности Косова представља тежак ударац за нашу земљу и да ће сада Србији бити потребна далеко већа умешност да објасни земљама које нису признале Косово зашто да то и даље не чине.
Министар је најавио да ће изасланици председника Србије Бориса Тадића бити послати у престонице 55 земаља, за које се овог тренутка процењује да се налазе на корак од признања независности Косова, јер ће управо те државе бити под још већим притиском него раније да промене свој став.
Он је истакао да ће писмо које ће бити предато тим земљама, поред образложења чињенице да МСП није дао за право отцепљењу Косова и упозорења на опасност да сецесионизам и сепаратизам буде међународно прихватљива појава, садржати и молбу да се те земље уздрже од признања Косова до окончања дебате у Генералној скупштини УН, која ће бити одржана на јесен.
Јеремић је указао на то да није дошло ни до какве промене става код неких утицајних држава када је реч о Косову, као и да су Русија, Кина и Шпанија изашле са јасним званичним ставом да их поменуто мишљење МСП-а неће навести на то да промене своју одлуку.
До препоруке да Косово постане чланица УН не може доћи све док Русија и Кина, две земље у Савету безбедности које имају право вета, а које нису признале Косово, остају при том ставу, објаснио је министар.
Када је реч о земљама ЕУ које нису признале независност Косова, министар је рекао да су Словачка, Кипар, Шпанија и Румунија изашле са врло јасним ставом да своју политику по питању Косова неће мењати.
У погледу Грчке која је изашла са ставом који можда оставља простор за различита тумачења, Јеремић је нагласио да се у контактима са највишим званичницима те земље у последњих неколико дана не стиче утисак да ће код њих доћи до промене става, и додао да је грчким властима упућен изузетно снажан апел да свој став не мењају.
Од пресудне је важности да данас у
закључку скупштинске дебате о мишљењу МСП-а о Косову демонстрирамо јединство и пошаљемо поруку којим путем желимо да наставимо, јер од тога колико смо јединствени зависи колико ћемо бити јаки пред остатком света, поручио је Јеремић.
Ми данас шаљемо поруку у свет да ли смо јединствени у томе да наставимо са политиком која подразумева централну важност очувања суверенитета и територијалног интегритета земље на миран, дипломатски и достојанствен начин, под каквим год се притисцима нашли, рекао је министар.
Он је напоменуо да је МСП својим одговором на питање Србије избегао да се меша у политику, препуштајући одговор на најбитније питање о статусу Косова Генералној скупштини УН.
Јеремић је најавио да ће Србија пред УН бранити своје интересе и тражити компромисно решење и да тренутно не постоји коначан текст резолуције која ће бити поднета Генералној скупштини у Њујорку и да је у току процес консултација.
Према његовим речима, биће учињено све да се за такву резолуцију кроз консултације, на унутрашњем и спољном плану, омогући што шира подршка.
Оно што желимо да постигнемо овом резолуцијом јесте да се отворе нови преговори, који ће омогућити да се пронађе решење за Косово које је прихватљиво за све стране, објаснио је министар.
Циљ је да се онемогући чланство Косова у УН, као и да се пронађе решење које није у супротности са Уставом Србије и које ће омогућити дуготрајан мир и стабилност на простору западног Балкана, закључио је Јеремић.