Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Већина чланица Афричке уније подржава напоре Србије у вези са Косметом

Већина чланица Афричке уније подржава напоре Србије у вези са Косметом

Београд/Кампала, 23. јул 2010. године – Потпредседник Владе за европске интеграције Божидар Ђелић изјавио је данас у Кампали да већина афричких земаља остаје доследна позицији да не признаје једнострано проглашену независност Косова и Метохије и да ће пружити подршку Србији у њеним напорима пред Генералном скупштином УН.

Ђелић, који предводи делегацију Србије на састанку Извршног савета Афричке уније (АУ) у Уганди, рекао је у изјави за агенцију Танјуг да је током дводневног боравка у Кампали, престоници те централноафричке државе, делегација Србије имала састанак са представницима 28 земља чланица АУ и неколико земаља изван тог континента.

Државе афричког континента које се противе отцепљењу Космета од Србије, а таквих је 75 одсто чланица АУ, јесу под великим притиском да после саветодавног мишљења Међународног суда правде (МСП) промене принципијелни став и стану на страну Приштине и њених међународних савезника, упозорио је он.

Све делегације које смо срели међу земљама које нису признале Косово одлучиле су да наставе политику подршке територијалном интегритету Србије, рекао је потпредседник Владе, уз оцену да је то велико охрабрење за нашу земљу и за њену доследну политику.

Ђелић је рекао да су представници поменутих делегација најавили да ће њихове земље наставити да подржавају ставове Србије, као и да ће радити са нашом земљом на томе да се у Генералној скупштини УН усвоји резолуција која ће позвати Београд и Приштину да разговарају и на тај начин дођу до компромиса.

Према његовим речима, на скупу у Кампали присутни су министри из 53 државе чланице АУ, као и високи представници Италије, Француске, Велике Британије, Турске, Индије, Народне Републике Кине.

Потпредседник Владе је указао на то да је у Кампали и министар спољних послова Немачке Гвидо Вестервеле, а очекује се да у понедељак, 26. јула, на поменутом скупу говори и председник Мексика Фелипе Калдерон.

Делегација Србије састала се до сада са представницима земаља које се противе независности Косова – Алжира, Анголе, Бурундија, Габона, Египта, Еритреје, Етиопије, Замбије, Јужноафричке Републике, Камеруна, Конга, Нигерије, Руанде, Сејшела, Судана, Танзаније, Тогоа, Туниса, Уганде, Централноафричке Републике, Либије, Кеније и Зимбабвеа, прецизирао је Ђелић.

Такође, како је додао, разговарано је и са представницима земаља које су признале Косово, попут Комора и Мауританије, и том приликом овим земљама су предочени ризици које носи њихова позиција не само по Србију и међународни правни поредак већ и по њих саме, навео је потпредседник Владе.

Према његовој оцени, поред Азије покретач привредног развоја у свету у будућности биће и Африка, која представља велику економску шансу за цео свет, па и за Србију.

Африка ће бити континент на коме ће бити реализовани велики пројекти у домену инфраструктуре и енергетике, а на Србији је да искористи оно што је некадашња Југославија градила деценијама и да јача своје економске позиције, поручио је Ђелић.

Он је напоменуо да интереси за сарадњу постоје и у области пољопривреде, нарочито семенарства, али и здравства, где је наглашено интересовање за сарадњу у области фармације.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs