Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Србија остаје привржена очувању свог територијалног интегритета и суверенитета

Србија остаје привржена очувању свог територијалног интегритета и суверенитета

Београд, 23. јул 2010. године – Председник Владе Републике Србије Мирко Цветковић изјавио је да је Влада на данашњој ванредној седници усвојила извештај правног тима који је закључио да Међународни суд правде (МСП) није одговорио на суштинско питање о легалности једнострано проглашене независности Косова, као и да није легализовао етнички мотивисану сецесију јужне српске покрајине.



Цветковић је на конференцији за новинаре, одржаној након седнице Владе на којој је анализирано саветодавно мишљење МСП-а о легалности једнострано проглашене независности Косова, навео да је Влада констатовала да од тог суда Србија није добила помоћ у тренутку када је међународно право угрожено на њену штету.

Он је поручио да Србија остаје привржена политици очувања свог територијалног интегритета и суверенитета, уз коришћење свих дипломатских и политичких средстава која су на располагању.

Према његовим речима, Влада је на данашњој седници, којој је присуствовао и председник Србије Борис Тадић, донела одлуку о томе да предложи Скупштини Србије усвајање одговарајућег акта којим би било остварено јединство свих политичких актера по питању територијалног интегритета Србије.

Такође, Цветковић је рекао да Влада Србије наставља активности како би се питање Косова и Метохије решило дијалогом, и најавио да ће Београд наставити да брани своје ставове на дебати у Генералној скупштини Уједињених нација, којој ће поднети своју резолуцију о Косову.

Генерална скупштина УН, како је подсетио, има широка овлашћења да расправља о теми Косова, при чему Србија остаје привржена опредељењу да проблем Косова решава дипломатским и мирним путем.

Према његовој оцени, мишљење Међународног суда правде о Косову неће угрозити односе Београда и Вашингтона.

Премијер је подсетио на то да су САД и Србија до сада развијале односе у добром правцу, као и на консензусу када је реч Космету, који подразумева то да између две земље нема сагласности по том питању.

Саветодавно мишљење МСП-а ни у ком смислу није променило позиције ни Србије ни САД и не мислим да би могло у било ком правцу да буде конфронтација, указао је Цветковић.

Први потпредседник-заменик председника Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић рекао је том приликом да је ситуација у Прешеву, Бујановцу и Медвеђи након објављивања саветодавног мишљења МСП-а стабилна.

Припадници полиције и војске су способни да реагују на сваки инцидент, не само када је реч о нарушавању суверенитета и интегритета земље већ и о угрожавању живота и имовине грађана који тамо живе, поручио је он.

Први потпредседник Владе је указао на то да је безбедносна ситуација на Космету сложена и да је очување мира, стабилности и безбедности грађана од виталног интереса не само за Србију већ и за међународну заједницу.

Дачић је подсетио на то да у складу са Резолуцијом 1244 Савета безбедности УН у јужној српској покрајини нема припадника полиције и Војске Србије, па је на међународној заједници да обезбеди мир и безбедност и спречи инциденте.

Истовремено, он је упозорио на то да сваки напад на Србе на Космету у циљу успостављања целовите власти једнострано проглашене независне државе Косово који би подразумевао протеривање преосталог српског становништва представља акт којим се може урушити мир и стабилност.

Министар спољних послова Вук Јеремић изразио је очекивање да ће Генерална скупштина УН на заседању у септембру закључити да сецесија није донела државност косовским Албанцима и да се до решења може доћи само мирним преговорима.

Јеремић је истакао да би проглашење сецесије косовских Албанаца легитимном представљало опасан преседан у свету, који би подстакао разне сецесионистичке покрете.

Пандорина кутија је отворена и Србија ће активно учествовати у дебати пред Генералном скупштином УН. Верујем да ће УН одговорити да сецесија није донела државност косовским Албанцима, рекао је Јеремић.

Министар је најавио да ће се идуће недеље обратити Покрету несврстаних у Њујорку, и подсетио на то да чланови тог покрета чине две трећине чланица УН.

Он је прецизирао да је потпредседник Владе Србије Божидар Ђелић ове недеље био у Уганди на самиту Афричке уније и да ће током викенда 55 специјалних изасланика председника Србије Бориса Тадића отићи у земље широм света, где ће пренети поруку Србије у вези са питањем Косова.

Према његовим речима, МСП је јуче одлучио да се изјасни само уско и технички о питању декларације, без изјашњавања о томе да ли је сецесија утемељена на међународном праву.

Резолуција 1244 остаје једино међународно правно средство које диктира структуру српске јужне покрајине, поручио је Јеремић.

Кад је реч о томе да ли би Србија боље прошла пред МСП-ом да је постављено прецизније питање, он је објаснио да је у правном тиму Србије било дебате о томе које питање треба поставити, али и оценио да би свако друго питање носило опасност од одговора који би за нашу земљу био веома неповољан.

Да је, на пример, постављено питање "да ли су косовски Албанци имали право на сецесију", постојала би велика опасност да одговор суда буде "sui generis", односно да се односи на јединствен случај, закључио је Јеремић.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs