Београд, 19. јул 2010. године – Потпредседник Владе за европске интеграције Божидар Ђелић и шеф Делегације ЕУ у Србији Венсан Дежер потписаће данас у Врању уговор о додели бесповратних средстава Европске уније (ЕУ) за развој 25 општина јужне и југоисточне Србије, а новац ће се користити за конкретне инфраструктурне пројекте.
Ђелић је, гостујући у Дневнику Радио-телевизије Србије, рекао да ће новац бити уложен у конкретне пројекте који су усмерени на унапређење функционисања самих општина, како би општине биле у стању да припреме развојне планове, као и да изграде индустријске зоне.
Са друге стране, навео је Ђелић, новац се може користити да се конкретни инфраструктурни пројекти спроведу у дело, као што је грејање и унапређење стања пијаће воде.
Уколико општине немају конкретне пројектне документације, општине из програма добијају могућност да ангажују стручњаке који могу те пројекте да ураде, објаснио је Ђелић.
Потпредседник Владе је истакао да је вредност програма "Европско партнерство са општинама - ПРОГРЕС" 17,5 милиона евра, у коме ЕУ учествује са 13,5 милиона евра, Влада Швајцарске са 2,5 милиона евра и Влада Србије са 1,5 милиона евра, а спроводиће га Канцеларија Уједињених нација за пројектне услуге - УНОПС.
Ђелић и Дежер ће након посете Врању, обићи Бујановац, где ће са члановима Координационог тела за југ Србије разговарати о раду тог тела, а потом, учествовати на трибини ЈУГпресса на тему "После конфликта – стварни живот".
Ђелић је навео и да Србија очекује по њу повољно мишљење Међународног суда правде (МСП) у Хагу о легалности проглашења независности Косова, и да у наредним данима предстоји дипломатска битка у којој ће и политички представници Албанаца са Косова покушати да докажу да је мишљење тог суда заправо пресуда у њихову корист.
Он је најавио да ће делегација Србије, у четвртак, 22. јула, на дан објављивања саветодавног мишљења МСП-а у Хагу, бити на самиту афричких држава у Кампали, главном граду Уганде, где ће бранити становиште Србије.
Потпредседник Владе је рекао да ће представницима афричких држава бити предочено мишљење МСП-а у Хагу и да ће том приликом бити речи о томе зашто би земље које нису признале Косово требало да раде са Србијом како би се усвојила ваљана резолуција на Генералној скупштини УН, и због чега би државе које су признале Косово требало да преиспитају своју позицију.