Велики успех студената из Србије на такмичењу у дизајну софтвера
Београд, 15. јул 2010. године – Министар омладине и спорта у Влади Републике Србије Снежана Самарџић-Марковић честитала је данас студентима Техничког факултета “Михајло Пупин” из Зрењанина освајање друге награде у дизајну софтвера на светском такмичењу "Imagine cup" у Пољској.
Самарџић-Марковић је на конференцији за новинаре изразила наду да ће та, као и екипа "TeamWerkz" са Универзитета Сингидунум у Београду која се у категорији "Digital Media" пласирала међу шест најуспешнијих на планети, бити узор младима у Србији.
Она је подсетила на то да Министарство за омладину и спорт већ две године стипендира 38 студената Техничког факултета "Михајло Пупин" из Зрењанина, уз напомену да је та образовна установа извориште великог броја талената.
Директор Сектора за комерцијалне послове "Телеком Србија" Владимир Лучић изразио је задовољство високим пласманом зрењанинских студената, и нагласио да "Телеком" подржава младу генерацију у жељи да Србија буде плодно тле за рађање нових идеја.
Чланови тима са факултета “Михајло Пупин” Златибор Вељковић, Милан Којадиновић, Горан Николић и Вања Завишин, као и ментор те екипе Дејан Лацмановић, успели су да се у конкуренцији 66 тимова на светском финалу одржаном у Варшави пласирају на друго место у својој категорији, што до сада није пошло за руком ниједној екипи из наше земље.
На такмичењу, које је организовала компанија "Мајкрософт" уз подршку "Телеком Србија", чланови овог тима постигли су тај пласман пројектом "Neural Communicator", односно компјутерским софтвером намењеним особама са посебним потребама.
Студенти из Зрењанина демонстрирали су функционисање тог софтвера, чији је рад замишљен тако да се корисницима на чело и лице стављају сензори који им омогућавају комуникацију преко компјутера, како међусобну, тако и са околином.
Новинарима су се обратили и чланови тима "TeamWerkz" Горан Јовановић и Никола Вуковић.
На такмичењу "Imagine cup" ове године учествовало је више од 325.000 ученика средњих школа и студената, док је у финале доспело приближно 400 такмичара из 66 земаља.