Београд, 14. јул 2010. године – Потпредседник Владе за европске интеграције Божидар Ђелић саопштио је данас да је на састанку Унапређеног сталног дијалога ЕУ и Србије констатовано да постоје отворена питања дубине и брзине реформи у нашој земљи и поручио да ће оне бити настављене у циљу побољшања животног стандарда грађана и европских интеграција.
 |
Пјер Мирел и Божидар Ђелић |
Фото: Фонет |
Ђелић, који је са директором Дирекције за западни Балкан у Генералном директорату за проширење ЕУ Пјером Мирелом председавао састанку, прецизирао је да је том приликом разговарано о напретку у политичким критеријумима, реформи правосуђа и регионалној сарадњи.
Такође, како је навео, било је речи и о борби против организованог криминала и корупције, напретку у примени Статута Војводине, правима мањина, као и о статусу и раду независних регулаторних тела.
Он је поручио да Србија очекује да у предстојећем периоду буде постигнут политички консензус у ЕУ о томе да се захтев за чланство наше земље проследи Европској комисији, као и да ће током наредних шест месеци бити постигнут значајан напредак у том правцу.
Садржај данашњег састанка, на коме је Србија представила Европској комисији резултате остварене у спровођењу реформи, биће укључен у извештај те комисије који треба да буде објављен 10. новембра, најавио је потпредседник Владе.
Мирел је позитивно оценио напредак који је Србија постигла у регионалној сарадњи, борби против организованог криминала и спровођењу реформи, али и затражио од Београда конструктиван приступ проблему царина на Косову.
Он је похвалио и доношење Статута Војводине, образовање националних савета, активности омбудсмана и повереника за информације од јавног значаја.
Такође, како је додао, то се односи и на побољшање односа Србије и БиХ и с тим у вези усвајање Декларације о Сребреници у Скупштини Србије, као и одлазак председника Србије Бориса Тадића у Сребреницу.
Према његовим речима, на данашњој седници Унапређеног сталног дијалога поздрављени су и оснивање Агенције за борбу против корупције, успеси у борби против организованог криминала и раскринкавање криминалне групе која је кријумчарила наркотике, као и политичка воља да та борба буде настављена.
У том контексту, реформа правосуђа је изузетно значајна и неопходна, указао је Мирел и додао да се о том питању и даље води дијалог.
Он је као позитивне примере унапређења регионалне сарадње навео и Споразум о екстрадицији са Хрватском и Споразум о полицијској сарадњи са Албанијом.
Желели бисмо сличан конструктиван приступ и једном посебном питању у вези с Косовом које се односи на питање царина, које је, према тумачењу Унмика, у потпуној сагласности са Резолуцијом 1244 Савета безбедности УН, рекао је Мирел.
Ђелић је подсетио на то да је Србија прихватила да у име Косова Споразум о слободној трговини у региону (ЦЕФТА) потпише Унмик, али и на то да је пре одређеног времена покушана једнострана промена тог међународног уговора, што није могуће без споразума свих уговорних страна.
Србија, наравно, као и у свим случајевима, покушава да нађе решење у оквиру своје државне политике, али не прелазећи њене црвене линије, поручио је потпредседник Владе.
Он је поновио да наша земља неће никада, ни директно, ни индиректно, признати једнострано проглашену независност јужне покрајине, и додао да је Мисија Србије при УН затражила званично мишљење правног одељења светске организације о питању царина.