Иницијатива за проглашење 10. јула даном науке у Србији и свету
Београд, 10. јул 2010. године - Потпредседник Владе за европске интеграције и министар за науку и технолошки развој Божидар Ђелић најавио је данас да ће предложити Влади да 10. јул, дан рођења Николе Тесле, прогласи даном науке у Србији.
Ђелић је након посете Музеју Николе Тесле поводом 154-годишњице рођења овог светски признатог научника рекао да ће Уједињеним нацијама потом бити упућена иницијатива да се тај датум прогласи и даном науке у свету.
Министарство за науку и технолошки развој изнело је предлог да се 10. јул прогласи за дан науке у Србији и очекујем да се Влада о томе изјасни до септембра, а потом ћемо ту иницијативу пренети на Уједињене нације да се дан рођења једног од највећих генија прогласи као дан науке у свету, истакао је потпредседник Владе Србије.
Он је навео да ће се Србија у 21. веку афирмисати као држава која препознаје значај економије знања и као земља у којој је у научне и технолоске пројекте уложено 800 милиона евра. Такође, Ђелић је потврдио да ће о питању заштите родног места Николе Тесле у Хрватској бити разговарано током посете председника те земље Иве Јосиповића Србији наредне недеље.
Чињеницу да и Хрватска, али и друге земље полажу нека права на оно што је урадио Никола Тесла ми не видимо као нешто негативно, већ као позитивно јер нешто што је један Србин урадио жели да присвоји толико земаља у свету, поручио је он.
Према његовим речима, и данас се постхумно откривају изуми Николе Тесле, а Министарство за науку и технолошки развој ће финансирати израду историје српске науке.
Директор Музеја Никола Тесла Владимир Јеленковић подсетио је на то да је иницијатива да се датум Теслиног рођења прогласи даном науке прво у Србији, а потом и у свету, покренута 2006. године, уз оцену да ће то бити највеће признање генију који је био испред свог времена.
Он је рекао да је за ту установу свака година Теслина и навео да је данас завршено реновирање сутерена - депоа за чување оригиналне архиве познатог научника, док је у другом делу тог адаптираног простора урађена конзерваторска лабараторија.
Јеленковић је најавио да ће ускоро изаћи књига о Теслиним неоствареним патентима, као и да ће тај музеј, у сарадњи са Министарством за науку, наставити спровођење пројеката "Компјутерске симулације и три д анимације Теслиних изума".
Никола Тесла је највише допринео науци и технолошком прогресу света, а током своје каријере патентирао је приближно 250 изума у САД и земљама широм света.