Београд, 30. јун 2010. године – Први потпредседник-заменик председника Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је данас да је стање безбедности у Србији стабилно, али је додао да постоје одређени безбедносни ризици који се тичу питања очувања суверенитета и територијалног интегритета наше земље.
 |
Фото: Танјуг |
Дачић је, представљајући Извештај о стању безбедности у Србији и о раду МУП-а у прошлој години на седници Одбора за одбрану и безбедност Скупштине Србије, навео да је стање на Косову и Метохији и даље тешко и оптерећено бројним безбедносним изазовима и опасностима по преостало српско и друго неалбанско становништво.
Он је нагласио да су и даље присутни класични облици етнички мотивисаних напада на преостале Србе и да је у таквим нападима повређено 67 људи, што је више него 2008. године.
Први потпредседник Владе је указао на то да је причињена и знатна имовинска штета, уз перманентно угрожавање људских права и слобода, као што су, између осталог, слобода кретања, здравствена заштита и образовање.
То говори о томе да међународне безбедносне снаге, и поред напора, нису успеле да обезбеде слободе и сигуран живот за преостало српско становништво и након десет година присуства у покрајини, рекао је Дачић.
Према његовим речима, у прошлој години на Космету су забележена и четири терористичка напада, много оружаних провокација и физичких напада, као и подметања пожара у кућама Срба, посебно повратника.
Први потпредседник Владе је навео и да је у 2009. години било 109 случајева застрашивања и притисака на Србе да продају своју имовину у покрајини.
На територији Србије је, како је истакао, крајем 2009. године регистровано 27 организованих криминалних група које укупно имају више од 200 чланова и углавном се баве трговином наркотицима.
Он је, такође, нагласио да су пресечени бројни канали кријумчарења наркотика, као и да је заплењена велика количина дроге –170 килограма хероина, више од једне тоне марихуане и више од 20 килограма кокаина.
Дачић је подсетио на то да је прошлу годину обележила заплена 2,7 тона кокаина у Уругвају и Аргентини и додао да је ефикасној борби против свих облика криминала, а посебно нарко-криминала, допринела и међународна полицијска сарадња.
Први потпредседник Владе је саопштио и да је полиција ухапсила директора Института за онкологију и радиологију Србије Ненада Боројевића и још шест особа због сумње да су извршили кривично дело примања и давања мита у износу од приближно милион евра.
Према његовим речима, они су осумњичени да су узимали мито од фармацеутских
кућа и да су пацијентима преписивали више лекова него што је потребно како би повећали потрошњу лекова.
Дачић је рекао да је ова група ухапшена у сарадњи са Тужилаштвом за борбу против организованог криминала и да јој је одређено полицијско задржавање.