Београд, 23. јун 2010. године – Први потпредседник-заменик председника Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је синоћ да ће МУП Србије послати своје оперативце у Аргентину и Бразил како би помогли полицији тих земаља у разоткривању криминалних група са наших простора.
Дачић је, гостујући на Телевизији "Студио Б", истакао да криминалне групе из Србије и региона бораве у тим земљама јер је трговина кокаином профитабилнија од трговине хероином, при чему задају велике проблеме полицијама ових земаља, пре свега због језичке баријере.
Он је рекао да је током његове
шестодневне посете земљама Латинске Америке постигнут договор о томе да МУП Србије у те земље пошаље оперативце који би помогли у праћењу криминалних група пореклом из нашег региона.
Колегама из Латинске Америке понудили смо и коришћење наше базе података како би могли да утврде идентитет чланова тих група, рекао је први потпредседник Владе и додао да ће највероватније сличан договор до краја године бити постигнут и са Колумбијом.
Такође, он је указао и на значај јачања полицијске сарадње и размене оперативних сазнања са земљама у региону, при чему је истакао добру сарадњу са полицијом Хрватске.
Од 2003. године српска полиција има тим који се бави одбеглим припадницима земунског клана и постојала су одређена оперативна сазнања о томе да се неки од њих крију у околним земљама – Хрватској, Босни и Херцеговини и Црној Гори, нагласио је Дачић.
Према његовим речима, праћењем чланова породица и разменом оперативних информација са суседним земљама, пре свега са Хрватском, дошло се до сазнања да се одбегли чланови поменуте криминалне групе можда крију у тој земљи.
Он је напоменуо да ће припадник земунског клана Сретко Калинић, који је ухапшен у Хрватској, бити изручен Србији након закључивања међудржавног споразума о изручењу домаћих држављана.
Следећа фаза на којој ће радити МУП и Министарство правде јесте могућност да се постигне што више договора са другим државама да налози за хапшење буду јединствени, најавио је Дачић и објаснио да то значи да ће један налог за хапшење важити у свим државама које прихвате договор.
Први потпредседник Владе је навео да домаће безбедносне структуре раде на лоцирању преостале двојице хашких оптуженика.
За нас је битно да међународна заједница увиди да Влада Србије активно учествује у том послу, истакао је Дачић и додао да су и међународни представници имали прилику да се увере у то.
Према његовим речима, то је био основ да главни тужилац Хашког трибунала Серж Брамерц напише позитиван извештај о сарадњи Србије са тим судом, који је омогућио да се крене даље у процесу европских интеграција.