Београд, 22. јун 2010. године – Помоћник министра омладине и спорта у Влади Републике Србије Снежана Клашња изјавила је данас да је Влада Србије доношењем Националне стратегије за младе 2008. године показала своје пуно опредељење да брига о младима буде стратешки интерес ове државе.
Клашња је на заједничкој конференцији за новинаре представника Фонда за младе таленте, Пексим фондације за стипендирање студената из Србије и Македоније на Универзитету Кембриџ и Кембриџ фонда за стипендирање страних студената истакла да се један од циљева ове стратегије односи на давање подршке изузетним достигнућима младих у њиховом даљем професионалном развоју.
Она је указала на то да је Фонд за младе таленте, који је од августа 2008. године у оквиру Министарства омладине и спорта, за две године рада расписао седам конкурса и успео да стипендира више од 2.300 младих талената.
Према њеним речима, ради се о студентима који су основне студије завршавали у Србији, студентима који су били на мастер и докторским студијама у иностранству, али и средњошколцима који су постигли значајне резултате на такмичењима.
Клашња је нагласила да су укупна средства опредељена за Фонд за младе таленте у ове две године износила осам милиона евра, уз напомену да је Фонд кренуо и корак даље кроз пружање помоћи у професионалном развоју младих људи.
При ресорном министарству, како је додала, основан је пилот центар за каријерно саветовање младих талената који засад ради само са младима стипендистима.
Она је изразила очекивање да ће овај пилот пројекат, уколико покаже добре резултате, постати Центар за каријерно вођење и саветовање свих младих талената из Србије.
Директор Пексим фондације Михаил Петрески истакао је да је ова фондација основана са циљем давања стипендија студентима из Србије и Македоније који су прошли све тестове Кембриџа, а не могу да финансирају студије.
Петрески је навео да директне стипендије Пексим фондације представљају један од начина помоћи будућим студентима.
Он је објаснио да Пексим фондација, уз помоћ Кембриџ фонда, анимира људе који одлучују о стипендијама да препознају квалитет као што је то случај са ђацима Математичке гимназије који су добили стипендије директно са Тринити колеџа.
Према његовим речима, студенти који добију Кембриџ стипендију обавезаће се на то да се по завршетку школовања врате у Србију и ставе на располагање Влади Србије, привреди и евентуално академским институцијама.
Директор Кембриџ фонда за стипендирање страних студената Мајкл Осаливан истакао је да је овај универзитет отворен за младе, талентоване и мотивисане људе без обзира на то одакле долазе, и додао да је од 18.000 студената њих 5.000 из иностранства.
Говорећи о трошковима студирања на Кембриџу, Осаливан је нагласио да постоји разлика између студената који долазе из Велике Британије и ЕУ и других држава.
Он је објаснио да Влада Велике Британије покрива велики део трошкова студија својих студената, студенте из ЕУ финансирају фондови, док се страни студенти финансирају из универзитетског фонда.
Према његовим речима, Кембриџ фонд успоставља партнерство са другим фондовима, великим компанијама и невладиним организацијама како би делили трошкове стипендирања страних студената на овом универзитету.