Београд, 19. јун 2010. године – Први потпредседник-заменик председника Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је данас да одлука судије Еулекса о пуштању из притвора на Косову Бајрама Асланија, којег Србија и САД потражују због планирања терористичких акција, заслужује најоштрију осуду.
 |
Фото: Танјуг (архивски снимак) |
Дачић је у изјави за агенцију Танјуг подсетио на то да су САД за Асланијем расписале потрагу и да очекују његову екстрадицију због планирања терористичких акција у САД, и додао да је Аслани осумњичен и за планирање терористичких акција на Косову и у Јордану, као и у појасу Газе.
Он је изразио очекивање да ће међународно присуство на Космету имати у виду захтеве српског правосуђа и да ће изаћи у сусрет и америчким захтевима за процесуирање Бајрама Асланија, као једног од водећих екстремних исламских лидера у покрајини.
Први потпредседник Владе је нагласио да је, имајући у виду да МУП Србије и правосудни органи потражују Асланија и да су налог за његово хапшење издале и власти САД, изненађујућа одлука о његовом пуштању из притвора.
Према његовим речима, то може да укаже на сумње о двоструким стандардима када је реч о припадницима албанских радикалних групација.
Дачић је навео да оперативна сазнања српске полиције указују на то да је током прошле године Аслани набавио већу количину пластичног експлозива у Босни и Херцеговини, који је пребацио на Косово и Метохију, и да је тај експлозив намењен за терористичке акте на подручју централне Србије.
Такође, оперативна сазнања МУП-а Србије показују да је Аслани и даље члан покрета вехабија и да је у блиским везама са познатим радикалним исламистима са територије Новог Пазара и Сјенице.
Он је подсетио на то да је за Асланијем 1. октобра 2007. године, по наредби Посебног одељења Окружног суда у Београду, расписана и међународна потерница због кривичног дела удруживања ради противуставне делатности, у вези са кривичним делима тероризма и недозвољеног држања оружја и експлозивних материја, а да је у току и другостепени поступак по жалби.
Први потпредседник Владе је напоменуо да је српска полиција дошла до сазнања да је Аслани био повезан са организаторима кампа вехабије, а који су разоткривени у полицијској акцији у марту 2007. године.
Дачић је нагласио да је полиција тада у атару села Жабрен, у општини Сјеница, на обронцима планине Нинаја, на месту званом Клисура, открила камп и шаторе за обуку исламских терориста.
Том приликом, како је истакао, пронађене су веће количине оружја, разне врсте експлозивних материја, муниције, војне опреме и заштитних гас-маски.
Такође, он је навео да се тада оперативним радом дошло до сазнања да је Аслани са Неџадом Булићем и Адисом Мурићем, другом групом оптужених, од маја до 19. септембра 2007. године организовао злочиначко удруживање.
Аслани је координираним акцијама изазивао експлозије и друге акте насиља и тиме изазивао осећај страха и несигурности код грађана, објаснио је Дачић.
Први потпредседник Владе је додао да се сумња да је Аслани, за потребе ухапшених на планини Нинаја код Новог Пазара, набављао оружје и муницију, док је вођама исте групе – Исмаилу Прентићу, који је приликом покушаја хапшења преминуо, и Сенаду Рамовићу, који је осуђен на 13 година затвора, пружао логистичку подршку након њиховог бекства из Новог Пазара.
Дачић је нагласио да је Посебно одељење Окружног суда у Београду 3. јула 2009. године осудило 12 чланова те групе на 64 године затвора због планирања терористичких акција и недозвољеног држања оружја.
Он је указао на то да је Посебно одељење Окружног суда у Београду током 2007. године међународном тужиоцу на Косову и Метохији проследило документацију којом се доказује Асланијева повезаност са процесуираном групом лица из Новог Пазара, на основу чега му је Међународни суд изрекао меру кућног притвора.
Након тога међународни тужилац је Асланијев предмет предао локалном тужилаштву, које је обуставило даљи поступак, подсетио је Дачић.