Београд, 15. јун 2010. године – Помоћник министра здравља у Влади Републике Србије Елизабет Пауновић изјавила је данас да су у оквиру пројекта “Техничка подршка реформи Хитне медицинске помоћи у Србији” набављена 252 амбулантна возила која су потпуно опремљена за пружање хитне медицинске помоћи по највишим стандардима.
 |
Фото: Фонет |
Пауновић је навела да су у оквиру овог пројекта решавана и организациона питања, као што је постављање дефибрилатора на јавним местима и унапређење припремљености за реаговање у масовним несрећама.
Такође, како је истакла, пружена је и подршка за израду националног плана за реаговање у ванредним ситуацијама и урађен предлог за реорганизацију службе Хитне помоћи.
Током пројекта успостављени су стандарди континуиране медицинске едукације здравствених радника за пружање хитне помоћи, указала је она и додала да су главни принципи у земљама ЕУ доступност и пружање услуга врхунског квалитета.
Пауновић је навела да ће ЕУ у наредном периоду кроз ИПА пројекте пружити подршку у програмима за скрининг три најчешћа карцинома – дојке, грлића материце и колоректалног.
Радимо на припремама пројекта за систем палијативног збрињавања који је у Србији у зачецима, као и на наставку решавања проблема инфективног медицинског отпада, рекла је она.
Такође, у припреми су и пројекти информатизације здравственог система, као и решавање проблема корупције у здравству, додала је Пауновић.
Шеф Делегације Европске уније у Србији Венсан Дежер истакао је да су током пројекта “Техничка подршка реформи Хитне медицинске помоћи у Србији”, који је трајао 18 месеци, набављена најсавременија возила, спроведена обука медицинских радника, а 10 милиона евра уложено је у набавку опреме.
Дежер је навео да је први, технички део пројекта био усмерен на набавку 252 амбулантна возила, други део на стварање услова за увођење новог броја за хитне случајеве – 112, а трећи део на подизање квалитета рада.
Он је објаснио да један од корака у придруживању ЕУ јесте унапређење система здравствене заштите, и подсетио на то да ЕУ, заједно са Владом Србије, већ 10 година учествује у унапређењу здравства, у шта је уложено више од 140 милиона евра.
Вођа пројекта и представник Делегације Европске уније у Србији Алфред Каф навео је да су током овог пројекта израђена два прописа којима су регулисани услови пружања хитне помоћи.
Он је указао на то да су обучена 64 тренера за рад са здравственим радницима, док је приближно 2.000 возача прошло једнодневни тренинг.
Такође, подигнут је и квалитет интерних прописа и утврђене процедуре које треба да важе за све запослене – од возача до начелника службе, закључио је Каф.