Београд, 14. јун 2010. године – Потпредседник Владе за европске интеграције Божидар Ђелић изразио је наду да ће Савет министара спољних послова Европске уније данас одобрити ратификацију Споразума о стабилизацији и придруживању (ССП) са Србијом.
Ђелић је у интервјуу за дневни лист "Блиц", уочи
данашњег заседања Савета министара спољних послова ЕУ у Луксембургу, навео да је недавна посета главног тужиоца Хашког трибунала Сержа Брамерца Београду била успешна, што даје наду да ће данас почети ратификација ССП, која би Србији обезбедила статус придруженог члана ЕУ.
Он је, међутим, нагласио да на данашњем састанку Савета министара ЕУ неће бити разматрана и кандидатура Србије јер још увек нема консензуса држава чланица о том питању, иако је председавајућа Шпанија чинила и чини све што може да убрза процес европских интеграција.
Потпредседник Владе је рекао да ће о том питању бити речи на јесен и додао да ће у четвртак, 17. јуна, комесару за проширење Штефану Филеу неформално уручити 4.400 страница наших одговора на упитнике које су добили наши суседи, када се проверавала њихова спремност да постану земље кандидати.
На нама је да са нашим савезницима обезбедимо нужни консензус око пута Србије ка ЕУ, истакао је Ђелић и навео да је Филе недавно поновио да су европске интеграције Србије и решавање питања будућег статуса Косова и Метохије одвојени процеси.
Он је подсетио на то да је 2009. била најуспешнија европска година за Србију, са сјајним годишњим извештајем, применом Прелазног трговинског споразума, укидањем виза и предавањем захтева за чланство, док је ова година, са кризом у Грчкој и нестабилним евром, тежа за све европске земље, па и за Србију.
Потпредседник Владе је рекао да процес придруживања неће бити спорији кад председавање ЕУ од 1. јула преузме Белгија и додао да је током посете премијера Белгије Ива Летерма Београду потврђено да та земља схвата проблеме Балкана и Србије.
Радимо наш део посла јер на средњи рок брзина процеса зависи пре свега од домаћих реформи, указао је Ђелић и објаснио да се европске интеграције много више састоје од рада на реформама него од лобирања.