Београд, 3. јун 2010. године – Командант Ваздухопловства и противваздухопловне одбране бригадни генерал Војске Србије Ранко Живак изјавио је данас да је пилот Војске Србије мајор Слободан Јоцић напустио авион "орао" који је пао у рејону Книћког језера код Крагујевца због немогућности да извуче стајни трап и слети на писту аеродрома Лађевци код Краљева.
 |
Фото: Фонет |
Живак је на конференцији за новинаре у Дому Војске Србије рекао да се несрећа догодила данас око 12.20 часова, приликом повратка одељења од четири авиона "орао" са тренажног лета, када се на Јоцићевом авиону није извукао леви поткрилни стајни трап (точак).
Он је објаснио да је пилот покушао да извуче трап помоћу хидрауличног система, а затим и механички, па чак и да благо додирне писту осталим точковима како би покушао да омогући извлачење точка.
Према његовим речима, након тога он је донео одлуку о томе да због мале количине горива одлети до Книћког језера код Крагујевца и над њим напусти авион, како би избегао евентуалну штету и жртве на земљи.
Јоцић је авион, који је пао у језеро са веома малом количином горива, напустио са висине од 500 до 700 метара, додао је Живак и указао на то да је Јоцић искусан пилот прве категорије, пробни пилот и инструктор летења који је у каријери летео приближно 600 сати, од чега 400 на "орлу".
Командант Ваздухопловства и противваздухопловне одбране навео је да је Јоцић ове године летео укупно 26 сати, а јуче је на истом авиону обавио два лета.
Он је саопштио да је на авиону "орао" евиденцијског броја 25156, који је произведен 1987. године, обављен ремонт почетком марта ове године, након чега је летелица враћена у јединицу и учествовала у интензивној летачкој обуци.
По повратку у Краљево на авиону је обављено 37 летова у укупном трајању од 24 сата, прецизирао је Живак.
Он је најавио да ће авион бити извучен са дна језера како би била обављена истрага и како би се утврдило да ли код њега постоји неки системски проблем.
Према његовим речима, до тада ће сви остали авиони типа "орао" у Војсци Србије бити приземљени, док ће обука на осталим типовима авиона бити настављена.
Начелник Управе за односе са јавношћу капетан бојног брода Петар Бошковић рекао је да је пилот Јоцић хеликоптером пребачен на Војномедицинску академију (ВМА), да се налази у стабилном стању, да је свестан и да није животно угрожен.
Приликом катапултирања из авиона пилот је задобио повреде кичменог стуба, али без оштећења кичмене мождине, навео је он и поновио да нема опасности по његов живот и да ће лекари ВМА наставити испитивања.