Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Обезбедити адекватан третман фармацеутског и медицинског отпада

Обезбедити адекватан третман фармацеутског и медицинског отпада

Београд, 3. јун 2010. године – Министар животне средине и просторног планирања у Влади Републике Србије Оливер Дулић изјавио је данас да је у Србији неопходно отворити постројење за адекватан третман фармацеутског отпада како би се заштитили животна средина и здравље људи.

Фото: Фонет

Дулић је на конференцији "Збрињавање медицинског и фармацеутског отпада" указао на нагли пораст значаја правилног поступања са овом врстом отпада последњих година, како због ширења инфективних обољења, тако и због присуства тешких метала и органских једињења која су токсична, мутагена, тератогена и канцерогена.

Министар је истакао да управљање медицинским отпадом у свету представља велики проблем, и додао да се годишње од те врсте отпада велики број људи зарази неким обликом хепатитиса, а неретко и вирусом ХИВ-а.

Он је објаснио да у третирању фармацеутског отпада проблем представља то што грађани у својим кућама чувају лекове којима је истекао рок, а који касније врло често завршавају у водотоковима и канализацији, што је такође опасно.

Према његовој оцени, једно од решења могло би да буде и то да се ценом здравствене услуге обухвати и збрињавање медицинског отпада, исто као што је у еколошке таксе укључена цена рециклаже, што, како је навео, не значи да би медицинске услуге требало да поскупе.

Дулић је изразио очекивање да ће ускоро бити усвојен правилник о управљању том врстом отпада који ће бити усаглашен са Законом о управљању отпадом, и најавио да ће ресорно министарство радити и на објављивању листе апотека којима ће грађани моћи да предају лекове чији је рок истекао и други фармацеутски отпад.

Министар здравља Томица Милосављевић подсетио је на то да је од 2007. до 2009. године у Србији интензивно решавано питање инфективног отпада и прецизирао да је, захваљујући средствима претприступних ИПА фондова, у 72 здравствене установе уложено шест милиона евра.

Он је напоменуо да је промењен начин збрињавања медицинског отпада обезбеђивањем машина за прераду у комунални отпад, и најавио да ће у наредном периоду још 23 здравствене установе бити укључене у тај програм.

Такође, Милосављевић је потврдио да ће се у суботу, 5. јуна, здравствене установе прикључити акцији "Велико спремање Србије" чишћењем својих дворишта и зграда.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs