Нови уређај за зрачну терапију у Институту за онкологију и радиологију
Београд, 1. јун 2010. године – Директор Института за онкологију и радиологију Србије Ненад Боројевић оценио је да ће данашње пуштање у рад уређаја за ортоволтажну радиотерапију употпунити аранжман уређаја на радиотерапији овог института у складу са европским стандардима.
Боројевић је на конференцији за новинаре поводом набавке овог уређаја, вредног 314.226 долара, објаснио да се он у свету првенствено користи за зрачење тумора коже, посебно на кожи лица, код површних улегнућа малигног и бенигног порекла, у циљу избегавања дефеката и ожиљака узрокованих хирургијом.
Апарат се, како је навео, може користити и за зрачење малигне болести дубине до седам центиметара, што подразумева и метастазе у кичменим пршљеновима.
Према његовим речима, уређај је инсталиран у специјалном простору у који је из средстава Института уложено 4.649.000 динара, једноставан је за руковање јер није високософистициран као линеарни акцелератори и његово одржавање није скупо.
Он је подсетио на то да се у Институту за онкологију и радиологију Србије годишње зрачном терапијом лечи више од 3.500 пацијената, као и да се на четири линеарна акцелератора дневно озрачи између 320 и 350 пацијената, од којих се код више од 60 одсто примењује конформална техника зрачења.
Овај уређај и његова будућа примена део су националног пројекта који је покренула Међународна агенција за атомску енергију (IAEA) под називом „Унапређење ортоволтажне радиотерапије у Србији” у сарадњи са Министарством за науку и технолошки развој и Институтом за онкологију и радиологију.
Укупна вредност пројекта износи 386.817 долара, од чега је 28.431 долар утрошен за започињање IAEA ImPACT мисије која има за циљ примену акционог програма за терапију канцера у оквиру сарадње са Министарством здравља.