Београд, 1. јун 2010. године – Министар за телекомуникације и информационо друштво у Влади Републике Србије Јасна Матић најавила је данас да ће се Предлог закона о електронским комуникацијама наћи на дневном реду седнице Скупштине Србије која почиње 7. јуна.
Матић је на конференцији за новинаре, одржаној поводом усвајања предлога поменутог закона, навела да тај документ омогућава либерализацију тржишта електронских комуникација увођењем режима општег овлашћења, које значи да услуге може да пружа свако ко задовољи услове, без издавања дозвола и лиценци.
Она је прецизирала да ће изузетак бити фиксна телефонија, с обзиром на то да је прелазним одредбама закона предвиђено да ће до краја 2011. године нова лиценца моћи да се изда само под условима који су идентични, или бољи него при додели лиценце „Теленору“.
Према њеној оцени, овај закон побољшава и заштиту корисника јер се њиме прописују обавезни елементи уговора, онемогућава једнострана промена уговора и укида могућност искључења телефона корисницима који су рекламирали износ рачуна, ако плате просечан износ ранијих рачуна.
Предлогом закона поново се уводе инспектори у области електронских комуникација којих није било седам година, због чега је постојао проблем пиратских оператера и сметњи, указала је Матић.
Инспектори ће, како је истакла, имати могућност одузимања дела или целокупне опреме којом се неовлашћено обавља електронска услуга, односно емитовање програма или дугих сигнала, и додала да ће на тај начин бити спречено нелегално деловање.
Она је рекла да се овим законом поједностављује поступак додељивања адреса, бројева и радио-фреквенцијског спектра као ограниченог ресурса сваке земље, јасније прописују правила и уводи режим општег одобрења за пружање услуга, без доделе лиценци.
Закон пружа основ за прелазак са аналогног на дигитално емитовање телевизијског програма, односно овлашћује ресорно министарство да донесе правилник о преласку на дигитално емитовање и задужује Јавно предузеће „Емисиона техника“ да изгради мрежу, нагласила је Матић.
Према њеним речима, законом се експлицитно прописује и могућност регулатора, Републичке агенције за телекомуникације (РАТЕЛ), да наложи отварање петље телекомуникационе инфраструктуре и пропише ниво цена.
РАТЕЛ може да наметне обавезу објављивања стандардне понуде за приступ локалној петљи, да уведе обавезу недискриминаторног понашања и заједничког коришћења инфраструктуре, као и да контролише цене у малопродаји и великопродаји, навела је она.
Матић је напоменула да се новим законом регулаторни оквир у Србији хармонизује са европским из 2002. године, али се примењују и новитети из прошле године, за чије увођење чланице ЕУ имају рок до јуна 2011. године.
Доношењем закона о електронским комуникацијама биће обезбеђен савремен, ефикасан и јединствен правни оквир, што ће допринети повећању конкурентности и квалитета свакодневног живота јер ће грађани и предузећа имати већи избор квалитетних услуга, закључила је она.