Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Приватизација први корак ка уређењу односа у спорту

Приватизација први корак ка уређењу односа у спорту

Београд, 21. октобар 2004. године - Директор Управе за спорт Министарства просвете и спорта Владе Републике Србије Александар Шоштар у данашњем издању дневног листа "Политика" говори о приватизацији клубова и спортских објеката. Званични сајт Владе Републике Србије преноси делове овог текста.

Александар Шоштар
Приватизација у спорту:

- Приватизацију у спорту требало би да уреди предлог о измени и допуни Закона о спорту, који ће, између осталог, садржати и одредбе о приватизацији клубова и спортских друштава. Овај предлог је још у припреми, а Влади Републике Србије биће достављен за петнаестак дана. После тога уследиће јавна расправа, а затим и редовни поступак у Скупштини Србије. Предлог је готово сасвим завршен, а на његовој изради радила је Управа за спорт и Савет за развој спорта, који је помагао предлозима и стручним мишљењима. Не знам тачно за колико ће времена предлог измене и допуне Закона о спорту бити усвојен у парламенту, али би било добро да буде стављен у поступак по убрзаној процедури јер је неопходно што пре уредити односе у нашем спорту.

Начини одвијања процеса приватизације у спорту:

- По овом законском предлогу, клубови ће бирати између тендерске приватизације и докапитализације, у зависности од тога шта им више буде одговарало. Предвиђено је да после приватизације постоје три облика клубова. Први, приватизовани, други које ће финансирати локална самоуправа ако процени да су од јавног значаја, и трећи који ће задржати садашњи облик удружења грађана. Сви клубови које неко буде желео да купи биће продати и то без ограничавања удела у власништву, дакле, сто одсто акција биће на продају. Предлог закона ће обавезати нове власнике на то да десет година не могу да промене делатност клуба.

Ко ће водити приватизацију и како ће бити подељен новац од продаје акција:

- Претпостављам да ће се тим послом бавити Агенција за приватизацију Републике Србије, али то још не знам сигурно. Што се тиче прихода од продаје акција, требало би да један део добију запослени, а други држава. Међутим, још није одређено да ли ће тако бити и колико ће коме припасти. У сваком случају, новац који држава буде добијала од приватизације у спорту биће поново улаган у спортске програме.

Могућност да руководиоци и запослени у клубовима и спортским друштвима имају право прече куповине акција:

- То би било логично, али још не знам да ли ће тако бити пошто предлог о измени и допуни Закона о спорту још није усвојен. Можда ће запосленима бити подељен део акција, а можда ће им се и омогућити право на пречу куповину.

Приватизација спортских објеката које је изградила држава, а који су сада у власништву клубова:

- Сматрам да ће приватизацијом бити обухваћени и спортски објекти, али о начину продаје и расподели средстава на оне који су их изградили и оне који су их одржавали и касније у њих улагали новац, детаљније ћу моћи да говорим тек за петнаестак дана када буде завршен предлог измене и допуне Закона, односно када о њему буде почела јавна расправа.

Циљ приватизације у спорту:

- Мислим да се сада приватизацији придаје превелики значај. Она, сама по себи, неће решити невоље у нашем спорту. Приватизација би требало да представља први корак ка уређењу односа у спорту и она ће се спроводити у интересу спорта. Међутим, осим ње, веома су важни правилан однос руководилаца у савезима и клубовима, добра организација и исправан рад. Уколико не буду испуњени сви ови услови, сама приватизација неће бити довољна за побољшање резултата.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs