Београд, 28. мај 2010. године – Председник Владе Републике Србије Мирко Цветковић саопштио је данас да су разговори са Мисијом Међународног монетарног фонда (ММФ) успешно завршени и додао да ће Влада морати да ревидира предвиђени дефицит буџета са четири на 4,8 одсто и да замрзне пензије и плате у јавном сектору до краја године.
Цветковић је на конференцији за новинаре, одржаној након седнице Владе Србије, оценио да договор са ММФ-ом представља врсту гаранције страним и домаћим инвеститорима да фискална и економска политика која се води у Србији јесте одржива и да ће обезбедити стабилност не само на кратак већ и на дужи рок.
Он је рекао да је са ММФ-ом постигнут договор о замрзавању пензија и плата у јавном сектору до краја године, при чему ће из буџета бити издвојено приближно 6,5 милијарди динара за једнократну помоћ запосленима у јавном сектору са најнижим примањима, пензионерима, као и најсиромашнијим општинама.
Поменутих 6,5 милијарди динара, како је истакао, биће обезбеђено од дивиденди јавних предузећа у којима је оснивач држава Србија.
Председник Владе је навео да обавеза Србије према ММФ-у није да за месец дана отпусти вишак запослених у државној администрацији и локалној самоуправи већ да у том периоду предузме додатне кораке како би тај посао био завршен.
Он је нагласио да ће Влада у том циљу послати допис буџетским корисницима у којем ће бити одређен рок за смањење броја запослених, и додао да ће бити процењено шта је у том смислу реално, при чему ће бити кажњавани буџетски корисници који не испуне обавезе о смањењу броја запослених.
Премијер је напоменуо да ће динар остати стабилан до краја године, нарочито због тога што је Народна банка Србије спремна да брани стабилност националне валуте, имајући у виду тренутно високи ниво девизних резерви.
Када је реч о већем обиму издавања трезорских записа, он је истакао да Влада размишља о таквој могућности и то са доспећем на три до пет година, с обзиром на то да Министарство финансија, односно Управа за трезор, тренутно издаје те хартије од вредности са рочношћу од три, шест, дванаест и осамнаест месеци.
Према његовим речима, приходи од продаје трезорских записа на тржишту неће бити употребљавани за смањење дефицита буџета, већ за даљу афирмацију динара као националне валуте.
Цветковић је саопштио да је Влада на данашњој седници скинула ознаку тајности са докумената у вези са спором који је Србија изгубила од израелске компаније "Имиџсет" због закупа сателита, као и да је формирала комисију која ће преговарати са том компанијом.
За председника те комисије именована је генерални секретар Владе Тамара Стојчевић, а по два члана накнадно ће делегирати министарства одбране и правде и Јавно правобранилаштво, указао је премијер и додао да ће задатак комисије бити да у преговорима са "Имиџсетом" минимизира штету.
Председник Владе потврдио је да постоје назнаке да је друга страна спремна да преговара, и изразио уверење да ће до преговора доћи врло брзо.
Цветковић је рекао да ће сви документи са којих је Влада данас скинула ознаку тајности бити доступни јавности, и додао да ће до преговора са израелском компанијом доћи чим Влада комплетно формира преговарачки тим.
Према његовим речима, Влада је данас, на предлог МУП-а, донела одлуку да држављани земаља Европске уније, као и Швајцарске, Норвешке и Исланда, могу у Србију да уђу само са важећим личним картама.
Он је нагласио да је на данашњој седници усвојена одлука по којој ће Дирекција за управљање одузетом имовином стеченом вршењем кривичних дела уплатити три милиона динара општини Трговиште која је погођена поплавама, и оценио да то показује на који начин ће бити трошена средства добијена на тај начин.
Потпредседник Владе Јован Кркобабић потврдио је да је са ММФ-ом постигнут договор о замрзавању пензија до краја године и најавио да ће њихово редовно усклађивање са зарадама у јавном сектору почети да се примењује у априлу 2011. године.
Он је прецизирао да ће пензионери који примају принадлежности преко ПИО фонда моћи да рачунају на 65 одсто од просечне плате у јавном сектору, пензионери из приватног сектора на 64 одсто тог просека, а земљорадници на 30 одсто.
Након првог усклађивања пензија у априлу 2011. године, следеће усклађивање биће у октобру исте године, а потом у априлу 2012, док ће након тога пензије бити усклађиване према евентуално новој формули уколико она буде усвојена до тада, објаснио је Кркобабић.
Потпредседник Владе је најавио да ће најкасније у септембру у скупштинску процедуру бити упућен предлог закона о фискалној одговорности и измене и допуне Закона о пензијско-инвалидском осигурању.
Он је указао на то да ће поменути документи у скупштинску процедуру бити прослеђени највероватније у пакету, с обзиром на то да је реч о два закона који зависе један од другог и чија решења имају међусобног утицаја.