Београд, 27. мај 2010. године – Потпредседник Владе Републике Србије Јован Кркобабић и министар за сарадњу са иностранством Египта Фејза Абул Нага оценили су данас да је неопходно успоставити институционалне оквире који ће омогућити унапређење економске сарадње двеју земаља.
 |
Фото: Танјуг |
Кркобабић је на отварању дводневног састанка Мешовитог српско-египатског комитета за економску сарадњу подсетио на то да се састанак овог комитета одржава након 23 године паузе, уз оцену да би рад овог тела у будућности требало да представља камен темељац за експанзију економске сарадње Србије и Египта.
Потпредседник Владе је рекао да ће овај комитет у наредна два дана припремити споразуме двеју земаља у области науке, културе, саобраћаја, туризма и економске сарадње, који ће бити потписани на свечаној седници.
Он је истакао да ће током састанка привредници Србије и Египта разговарати и о сарадњи у области пољопривреде, приватизације, медицине, фармакологије и ваздухопловства.
Кркобабић је објаснио да ће неколико радних група припремити и споразуме који ће бити потписани приликом прве наредне посете делегације Србије Египту, или током сусрета званичника двеју земаља који ће бити одржан до краја године.
Према његовој оцени, економска сарадња требало би да буде подигнута на виши ниво, у складу са вишедеценијским пријатељским односима Србије и Египта, при чему током овог заседања неће моћи да се надокнади оно што је пропуштено у последњих 20 година.
Потпредседник Владе нагласио је да за унапређење економске сарадње постоје и велики потенцијали и политичка воља, уз подсећење на то да је председник Републике Србије Борис Тадић прошле године боравио у посети Египту.
Он је истакао да су до деведесетих година прошлог века Египат и Југославија били пример добре међудржавне сарадње, при чему је Египат био најзначајнији партнер од земаља у развоју у областима робне размене, производне кооперације, војно-економских инвестиција, туризма, науке и културе.
Абул Нага је поздравила обнављање економске сарадње између Србије и Египта јер је она у заједничком интересу, и указала на то да постоји заинтересованост за заједничка улагања, као и за сарадњу у области пољопривреде, лекова и медицинске опреме.
Она је нагласила да је Србија одличан партнер за сарадњу јер има потписане споразуме о слободној трговини са Руском Федерацијом, Белорусијом и чланицама ЦЕФТА.
Египат, са друге стране, има одличан географски положај јер се налази на најзначајнијим светским трговачким путевима, какав је и Суецки канал, навела је Абул Нага и подсетила на то да њена земља има потписан споразум о слободној трговини са 21 арапском земљом.
Према њеној оцени, за сарадњу је такође значајно и што Србија настоји да уђе у Европску унију, с обзиром на то да Египат са Унијом има потписан споразум о слободној трговини.
Политичка воља за унапређење односа двеју земаља постоји, а на Египту и Србији је да раде на стварању институционалних оквира за подстицање економске сарадње, закључила је Абул Нага.