Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > Средином јуна очекује се одлука о почетку ратификације ССП-а

Средином јуна очекује се одлука о почетку ратификације ССП-а

Београд, 24. мај 2010. године – Потпредседник Владе за европске интеграције Божидар Ђелић изразио је данас очекивање да ће средином јуна Савет министара Европске уније донети одлуку о почетку процеса ратификације Споразума о стабилизацији и придруживању.

Фото: Танјуг

Ђелић је, представљајући Одбору за европске интеграције Скупштине Србије Извештај о спровођењу Националног програма интеграције Србије у ЕУ за период јануар–март 2010. године, истакао да је циљ Србије да постане кандидат за чланство у ЕУ средином следеће године, а да половином 2012. године почне преговоре о уласку у ЕУ.

Он је изразио очекивање да ће извештај главног тужиоца Хашког трибунала Сержа Брамерца о сарадњи Србије са тим судом бити позитиван и да ће на бази тог документа средином јуна Савет министара ЕУ донети одлуку о почетку процеса ратификације ССП-а.

Потпредседник Владе је оценио да би то био јасан политички сигнал да је Србија, која ће након завршетка процеса ратификације бити придружени члан ЕУ, на европском путу.

Према његовим речима, одлука Владе Србије о једностраној примени Прелазног трговинског споразума од 2008. године била је исправна јер је његова успешна примена, заједно са упитником Европске комисије, један од два услова за улазак у ЕУ.

Ђелић је објаснио да Србија сада ради на бази упитника који су добиле друге земље јер још није добила сопствени, и додао да ће средином јуна комесару за проширење ЕУ Штефану Филеу предати одговоре на тај неформални упитник како би Србија свој упитник, када га буде добила, попунила брзо и ефикасно.

Када је реч о визној либерализацији, он је нагласио да је Србија прошлог месеца прешла квоту од два милиона биометријских пасоша, што је више него икада, и напоменуо да у том процесу има техничких ограничења, али да МУП појачава капацитете и да ће од јесени вађење пасоша бити могуће и на шалтерима пошта.

Говорећи о извештају о спровођењу Националног програма интеграције Србије у ЕУ, Ђелић је указао на то да је први квартал ове године мање успешан него претходни, и додао да се у Влади сваке недеље организују састанци премијера Мирка Цветковића са ресорним министрима, са циљем да други квартал буде успешнији.

Такође, он је подсетио на то да је делегација Владе пре две недеље боравила у посети немачком Бундестагу, и да су се у тој институцији први пут чула питања о томе какво је решење за Косово и Метохију које би било прихватљиво за Београд.

Потпредседник Владе је поновио да Србија жели да се о статусу јужне покрајине отворе разговори и да се тако дође до историјског компромиса између Београда и Приштине, и нагласио да је политика ЕУ да су питања статуса Космета и европских интеграција Србије одвојени процеси.

Директор Канцеларије за европске интеграције Милица Делевић рекла је да је поменути извештај показао успоравање, али да то Владу покреће на то да следећи квартал, који ће бити тежи јер је у том периоду предвиђено доношење 14 закона и више од 60 подзаконских аката, буде бољи.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs