Београд, 24. мај 2010. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Томица Милосављевић потписао је данас Посебан колективни уговор за здравствене установе чији је оснивач Република Србија са представницима репрезентативних синдиката који су учествовали у припреми тог документа.
У саопштењу Министарства здравља прецизира се да је реч о Синдикату запослених у здравству и социјалној заштити Србије, Синдикату медицинских сестара и техничара Србије и Гранском синдикату запослених у здравству и социјалној заштити "Независност", и подсећа на то да је Влада на предлог ресорног министарства овај уговор усвојила 20. маја.
Посебним колективним уговором уређена су права, обавезе и одговорности из радног односа, међусобни односи учесника потписника овог уговора, као и друга питања од значаја за запослене и послодавце, у складу са Законом о раду и ратификованим међународним конвенцијама у области здравства.
Усвојени уговор односи се на 110 здравствених установа чији је оснивач Република Србија.
Након што министар рада и социјалне политике донесе одлуку о проширеном дејству овог уговора на све послодавце који нису учествовали у његовом доношењу, овај документ важиће за запослене у свим здравственим установама у државном и приватном власништву.
Реч је о 35 установа чији је оснивач АП Војводина, 28 установа чији је оснивач Град Београд, 158 домова здравља чији су оснивачи општине и 3.500 субјеката у приватној пракси.
Посебним колективним уговором уређени су поступак заснивања радног односа у здравственој установи, образовање и стручно усавршавање запослених, плаћено одсуство запослених, безбедност и здравље на раду, колективно осигурање запослених за случај смрти, повреде на раду, професионалне болести, смањења или губитак радне способности.
Такође, овим документом уређени су поступак колективног осигурања у увећаном износу за запослене који раде на радним местима са повећаним ризиком, плата, додаци на плату (по основу рада ноћу, недељом, прековременог рада и друго), накнада плата (за коришћење годишњег одмора, плаћеног одсуства и слично) и друга примања запослених (право на отпремнину при одласку у пензију, накнаду штете због повреде на раду или професионалног обољења, прво на јубиларну награду, солидарну помоћ и друго).
Уговором су дефинисани услови за рад синдиката (оснивање синдиката, доношење правних аката, приступање синдикату, обављање стручно-административних и техничких послова, коришћење просторија), право запослених на то да буду обавештени о свим питањима која су од значаја за социјално-економски положај, остваривање и заштита права запослених, права и дужности у штрајку, мирно решавање спорова и друга питања значајна за ову област, додаје се у саопштењу.