Београд, 18. мај 2010. године – Потпредседник Владе за европске интеграције и министар за науку и технолошки развој Божидар Ђелић оценио је данас да ће потврђивање седам међународних споразума из области науке, економије и инфраструктуре унапредити економску ситуацију у земљи и омогућити нова улагања у те области.
Ђелић је, образлажући предлоге тих закона пред посланицима Скупштине Србије, истакао да је финансијски уговор између Србије и Европске инвестиционе банке (ЕИБ) за истраживање и развој у јавном сектору историјски за науку и истраживање.
Потпредседник Владе је објаснио да је реч о кредиту од 200 милиона евра, који се Србији даје на 20 година отплате, са шест година почека, под изузетно повољним условима.
Према његовим речима, средства од тог кредита биће искоришћена, између осталог, за куповину научне опреме и за повратак научне дијаспоре.
Ђелић је објаснио да аранжман подразумева штедљив приступ јер ће бити коришћена инфраструктура којом се располаже, а 70 милиона евра биће усмерено на адаптацију постојећих лабораторија које располажу опремом.
Он је нагласио да ће 20 милиона евра бити искоришћено за људске ресурсе, односно повратак научника, при чему ће значајна средства бити опредељена и за изградњу 1.000 стамбених јединица за научнике.
Говорећи о Предлогу закона о потврђивању Споразума о слободној трговини између Србије и држава ЕФТА, потпредседник Владе је оценио да је ратификација тог споразума важан сигнал за друга предузећа, пре свега, у Швајцарској и Норвешкој, са којима Србија сваке године има 55 милиона евра размене и које у Србију директно инвестирају 1,8 милијарди евра.