Ниш, 17. мај 2010. године – Потпредседник Владе за европске интеграције и министар за науку и технолошки развој Божидар Ђелић отворио је јуче у Нишу међународну конференцију из области микро и наноелектронике "МИЕЛ 2010" на којој учествује приближно 90 експерата из више од 30 земаља.
 |
Фото: Фонет |
Ђелић је на том скупу, одржаном на Електронском факултету Универзитета у Нишу, представио Стратегију научног и технолошког развоја Србије усвојену крајем фебруара, након чега је са учесницима конференције разговарао о искуствима везаним за развој поменутих области у њиховим земљама.
Потпредседник Владе је оценио као позитивно то што је једна велика компанија као што је француски "Сажем" препознала могућност да у Нишу, када се за то стекну услови, развије велико постројење за производњу паметних електричних бројила која могу бити део пројекта паметне мреже за пренос електричне енергије и њену потрошњу.
Предуслов за то је да се распишу тендери за набавку електричних бројила, али посао преговарања и обезбеђивања кредита и гаранција за те кредите не иде увек жељеном брзином, указао је он и додао да су преговори са Европском банком за обнову и развој и Европском инвестиционом банком у току.
Ђелић се јуче састао и са васкуларним хирургом Драганом Милићем, кога је Америчко удружење за васкуларну хирургију прогласило за најбољег младог хирурга у 2010. години ван граница САД.
Потпредседник Владе је рекао да од Милића очекује да успостави партнерство са престижном америчком клиником "Мејо", где ће боравити од следеће недеље, као и да оно што види у САД понови у Нишу и оснује школу за васкуларну хирургију која ће бити центар у југоисточној Европи за ту област.
У годинама које долазе центар за науку налик оном на клиници "Мејо" биће финансиран из кредита који ће бити ратификован следеће недеље у Скупштини Србије, најавио је Ђелић и изразио наду да ће васкуларни хирурзи у Нишу радити у условима какви постоје у САД.
Он је поновио да Влада подржава оријентацију да каријера наших научника треба да се развија на међународном нивоу, али да наши таленти и научни радници треба да остану у Србији.