Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Безбедност младих и борба против насиља над децом задатак друштва у целини

Безбедност младих и борба против насиља над децом задатак друштва у целини

Темерин, 10. мај 2010. године – Први потпредседник-заменик председника Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је данас у Темерину да је један од приоритета полиције заштита слобода и права свих грађана, а посебно младих.

Фото: Бета
Дачић је на трибини „Млади и безбедност“ подсетио на то да је широм Србије активирано више од 300 школских полицајаца, да се 460 припадника МУП-а бави искључиво кривичним делима младих, као и да се уводи и видео-надзор у већем броју школа.

Он је указао на то да су безбедност младих и борба против насиља над децом предмет шире друштвене акције, посебно у национално-мешовитим срединама каква је и општина Темерин, и поновио да посебну пажњу треба посветити превенцији.

Дачић је прецизирао да откривеност младих делинквената износи 80 одсто, и подсетио на то да је у сарадњи са другим министарствима покренут низ заједничких акција као што су “Школа без насиља”, борба против промета наркотика, предавања о саобраћају и слично.

Према његовим речима, насиље у оквиру породице се ретко пријављује, при чему су деца сведоци поремећених односа родитеља, али и жртве психичког и физичког злостављања, које подразумева и присилно просјачење и проституцију.

Први потпредседник Владе је упутио позив припадницима националних мањина да се у што већем броју пријаве за школовање за будуће полицајце како би се постигло да састав полиције што више одговара националном саставу становништва у одређеној средини.

Министар за људска и мањинска права Светозар Чиплић поновио је да су у Србији и даље најугроженија деца, уз оцену да је за младе најважнија комуникација, која би требало увек да постоји и да се води у духу толеранције.

Она треба да нам укаже на то да оно што је другачије не мора да буде страно, истакао је Чиплић, али и нагласио да лоша комуникација може да изнедри и сукобе на етничкој основи.

Председник Скупштине АП Војводине Шандор Егереши оценио је да раније није било довољно политичке воље за то да се и припадници мањина укључе у рад полиције, али и истакао да то сада није случај.

Егереши је навео да данашњи сусрет представља део шире стратегије покрајинског парламента посвећене безбедности у Војводини, која, пре свега, полази од партнерства полиције, самих грађана и локалних самоуправа.

Он је указао на потребу да сви сегменти друштва заједно учине максимум како насиље не би било пожељан начин понашања и како би толеранција заменила повремено испољену нетрпељивост.

На јавној трибини учествовао је и покрајински секретар за прописе, управу и националне заједнице Тамаш Корхец, а домаћин скупа био је председник општине Темерин Андраш Густоњ.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs