Београд/Берлин, 4. мај 2010. године – Потпредседник Владе Србије за европске интеграције и министар за науку и технолошки развој Божидар Ђелић и министар за образовање и науку Немачке Анета Шаван постигли су данас у Берлину договор о потписивању међудржавног споразума о научној сарадњи двеју земаља.
Ђелић је после разговора са Шаван подсетио на то да је Србија такве споразуме потписала са Кином и Сједињеним Америчким Државама, и истакао да је изузетно важно да наша земља веома брзо такав документ потпише и са Немачком, која је највећа научна сила у Европи.
Потпредседник Владе је навео да је договорен и заједнички рад на томе да у Србији буде отворена испостава Фраунхофер института, познате немачке научне установе која броји 14.000 истраживача.
Он је објаснио да би испостава овог института у Србији требало да се бави приоритетним доменима као што су информатика, медицина и материјали.
Говорили смо и о конкретним пројектима, као што су батерије које ће омогућити развој електричних аутомобила, указао је Ђелић и додао да је договорено и да Србија учествује у пројекту Немачке "ЛИБ 15" кроз капацитете у производњи батерија које има већ деценијама.
Шаван је саопштила да је пажљиво саслушала излагање Ђелића о иницијативама Владе Србије које се односе на улагања у истраживања, и оценила да је то јак и охрабрујући сигнал за истраживаче у Србији.
То је добар сигнал и за међународну заједницу јер се на тај начин истраживању и универзитетима у Србији пружа могућност за међународну сарадњу, закључила је она.
Ђелић је данас разговарао и са министром економије и технологије Немачке Рајнером Бридерлеом, након чега је најавио да ће у августу бити одржан састанак међудржавне комисије у Берлину, што ће пружити додатни подстицај економским односима двеју земаља.
Потпредседник Владе је прецизирао да је са Бридерлеом разговарао о великим пројектима у домену енергетике, предстојећој приватизацији предузећа "Телеком Србија", као и о улагањима у локалну инфраструктуру, индустрију метала и дрвну индустрију.
Он је напоменуо да је министар економије и технологије Немачке прихватио предлог да стручњаци из тог министарства утврде технолошку опремљеност српске привреде и пољопривреде и након тога пруже савете за побољшање њиховог технолошког нивоа.
Немачка је међу прва два највећа извозника у свету и њен извоз је најквалитетнији и најнапреднији у домену науке и технологије, због чега је Србији веома важно да има таквог саветника на плану унапређења технолошког стања домаће привреде, истакао је потпредседник Владе.
Ђелић је данас разговарао и са саветником канцелара задуженим за европска питања Уве Корсепиусом и саветником канцелара задуженим за спољнополитичка питања Кристофом Хојсгеном.
Он се састао и са председником Одбора за европска питања немачког Бундестага Гинтером Крихбаумом, као и са директором Фраунхофер института за централну и источну Европу.