Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Правосуђе Србије мора бити усклађено са европским

Правосуђе Србије мора бити усклађено са европским

Београд, 1. мај 2010. године – Министар правде у Влади Републике Србије Снежана Маловић истакла је да је приоритет Србије чланство у Европској унији због чега и домаће правосуђе мора бити потпуно усаглашено са правосуђем земаља чланица Уније.

Маловић је у интервјуу за празнични број дневног листа "Политика" изнела да су представници правосудних органа у процесу реформе правосуђа одржали многобројне састанке са представницима ЕУ и добили добронамерне сугестије које се у највећој мери односе на образложења неизабраним кандидатима приликом општег избора судија, као и на већу транспарентност поступка.

У том смислу су, прво Државно веће тужилаца, а потом и Високи савет судства, донели пакет мера које су усаглашене са сугестијама Европске комисије, указала је Маловић.

Она је истакла да је процес реформе правосуђа жива ствар и да се пажљиво анализира ситуација на терену, при чему постоји спремност за то да се отклоне сви проблеми који се појаве.

Спремни смо да, све до отварања 23. поглавља преговора за улазак Србије у Европску унију, радимо заједно са европским експертима како бисмо избегли сваку могућу грешку, нагласила је Маловић.

Она је најавила да ће у мају бити одржан састанак на министарском нивоу са представницима ЕУ на коме ће бити договорени даљи кораци важни за реформу правосуђа у Србији.

Маловић је поновила како је реформом правосуђа онемогућено да судски поступци трају непримерено дуго, због чега се велики број грађана жалио и Уставном суду, али и Европском суду за људска права.

Поступци ће убудуће трајати највише до годину дана у кривичним и две године у парничним материјама, што је пракса у европским земљама, навела је Маловић.

Према њеној оцени, усвајањем измена и допуна Закона о извршном поступку које се очекује ускоро успешно ће бити решен проблем дугог трајања извршења судског поступка.

Србија више неће бити земља у којој се на извршење у просеку чека приближно 500 дана, истакла је она и додала да у ЕУ извршења трају најдуже 30 до 40 дана.

Такође, Маловић је указала на то да је реформа правосуђа један од кључних сегмената и за економски развој Србије.

Уз адекватно законодавство, ефикасно судство, амбијент за пословање домаћих и страних компанија биће унапређен, што је најбољи основ за даље привлачење страних инвестиција које значе нова радна места за грађане Србије, нагласила је она.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs