Београд/Сарајево, 29. април 2010. године – Први потпредседник-заменик председника Владе Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић истакао је данас у Сарајеву да је немогуће достићи безбедну заједницу унутар граница једног државног поретка без остваривања партнерских односа са регионом у коме се живи.
ВИДЕО: Ивица Дачић о министарској конференцији „Интеркултурални дијалог и унутрашња сигурност“
Дачић је као председавајући првом панелу "Заједничке европске вредности и интеркултурални дијалог у свакодневном животу" на министарској конференцији „Интеркултурални дијалог и унутрашња сигурност“, која се одржава у Сарајеву, нагласио да овај приступ подразумева развој дијалога и инструмената комуникације културних заједница и њихову интеграцију у шире друштвено окружење на основу заједничких вредности.
Дијалог коме тежимо јесте дијалог на најширој основи, у коме равноправно учествују и грађани и њихова удружења, указао је први потпредседник Владе Србије.
Председавајући Већу министара Босне и Херцеговине (БиХ) Никола Шпирић рекао је у обраћању учесницима на почетку конференције да овај скуп види као прилику за промоцију интеркултуралног дијалога у Европи, са посебним освртом на подручје југоисточне Европе, који ће допринети стабилизацији прилика у региону.
Савезни министар унутрашњих послова Аустрије Марија Фектер, која је и организатор конференције, навела је да је БиХ плански изабрана као локација за одржавање овог скупа јер је добар пример суживота и интеркултуралног дијалога.
Наш задатак је да градимо мостове. Као што је религија одговорна за интеркултурални дијалог, одговорна је и држава. Религија не сме бити злоупотребљена у политичке сврхе, закључила је Фектер.
Поред министара унутрашњих послова Србије, Словеније, Хрватске, Босне и Херцеговине, Македоније и Црне Горе, на конференцији учествују и министри из Аустрије, Бугарске и Румуније.
Теме скупа су заједничке европске вредности и интеркултурални дијалог у свакодневном животу, интеркултурални дијалог са гледишта безбедносне политике и као инструмент против радикализације и регрутовања и религија као градитељ мостова у овој врсти дијалога.