Београд, 27. април 2010. године – Први потпредседник-заменик председника Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је данас да је безбедносна ситуација у Србији стабилна и да не постоје информације да нашој земљи прете терористички акти или криминална активност.
ВИДЕО: Ивица Дачић о најновијим претњама председнику Србије Борису Тадићу преко друштвене веб мреже "Фејсбук"
Дачић је на отварању Регионалне конференције на тему „Управљање у ванредним ситуацијама – суочавање са последицама терористичких аката“ подсетио на то да су терористички акти у претходном периоду углавном били усмерени ка припадницима полиције и Војске у Копненој зони безбедности на југу Србије.
Он је објаснио да је Законом о ванредним ситуацијама предвиђено да државни органи и локалне самоуправе реагују у случају поплава, пожара и других елементарних непогода, али и терористичких аката.
Први потпредседник Владе је навео да ће поменути закон оперативно почети да се примењује од половине ове године, и подсетио на низ активности предузетих у претходном периоду у циљу спречавања последица ванредних ситуација.
Према његовим речима, овај закон је усаглашен са прописима држава чланица ЕУ, при чему су искоришћена позитивна искуства тих земаља у санирању последица поплава, земљотреса и еколошких инцидената.
Он је нагласио да је неопходно усвојити и националну стратегију о заштити грађана у ванредним ситуацијама, и објаснио да тај документ подразумева правовремено предвиђање, контролу, реаговање и пружање помоћи становништву.
Дачић је подсетио на то да Закон о ванредним ситуацијама подразумева интегрисани систем управљања у целој Србији, и потврдио да су већ предузете активности како би се евидентирале све црне тачке на простору наше земље на којима може доћи до неке од ванредних ситуација.
Он је подсетио на то да терористички акти представљају глобалну претњу и да су углавном повезани са криминалним активностима, уз оцену да постоји потреба за све већим опрезом државних органа у земљама широм света како би се од њих благовремено заштитили људи и имовина.
Помоћник министра унутрашњих послова и начелник Сектора за ванредне ситуације Предраг Марић указао је на значај превентивног дефинисања ризика и претњи, као и благовременог спречавања и отклањања последица ванредних ситуација.
Марић је навео да је у тој области у Србији и на међународном плану урађено много тога потписивањем низа протокола и споразума, али и оценио да нашој земљи предстоји још доста посла како би био успостављен систем којим ће бити избегнуто понављање грешака држава у региону.
Регионалну конференцију организовали су Сектор за ванредне ситуације Министарства унутрашњих послова и Балкански институт за процену и управљање ризицима.