Београд, 22. април 2010. године – Потпредседник Владе Србије за европске интеграције Божидар Ђелић оценио је данас да резолуција Сената САД којом се одаје признање активним напорима Србије да се интегрише у Европу и глобалну заједницу потврђује напредак у односима између САД и Србије.
Ђелић,
који борави у радној посети Сједињеним Америчким Државама, подсетио је у изјави за агенцију Танјуг на то да је Сенат јуче усвојио резолуцију којом честита Србији на подношењу апликације за чланство у ЕУ и позива Европски савет да правовремено заузме јасну позицију о кандидатури наше земље.
Потпредседник Владе је рекао да се у резолуцији подсећа на то да САД на ЕУ гледају као на извор стабилности, безбедности и просперитета за целу Европу и свет, због чега се охрабрује Брисел да остане ангажован у сарадњи са свим земљама западног Балкана у погледу њихових аспирација према европским интеграцијама.
Према његовим речима, ова резолуција, коју је покренула група веома утицајних и цењених сенатора који долазе из обе велике америчке партије, представља значајан допринос јачању односа између Америке и Србије.
Ђелић је оценио да се резолуцијом потврђује да САД сматрају да Србија у потпуности сарађује са Хашким трибуналом, уз позив да се пронађу и изруче преостала два хашка оптуженика.
Потпредседник Владе указао је на то да је важно и то што се у резолуцији ЕУ позива да што је пре могуће проследи кандидатуру наше земље на разматрање Европској комисији, и додао да је то значајна подршка пред самит Уније који ће бити одржан у јуну.
Он је истакао је усвајање овог документа показатељ и да је прошлогодишња посета потпредседника САД Џозефа Бајдена била корисна у више праваца.
Ђелић, који ће током посете САД потписати споразум између Владе Републике Србије и Владе САД о научно-технолошкој сарадњи, оценио је да то потврђује могућности сарадње наше земље са САД у области у којој та земља и даље доминира у свету.
Потпредседник Владе је објаснио да ће тај споразум бити правни оквир који ће омогућити српским факултетима и институтима, али и предузећима, да боље сарађују са америчким технолошким фирмама и научним центрима.
Он је истакао да је ова вест од великог значаја и за нашу многобројну и изузетно квалитетну научну дијаспору која ради и живи у САД, која ће и на овај начин додатно ојачати везе са матицом.