Београд, 22. април 2010. године – Први потпредседник-заменик председника Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић данас је, поводом обележавања Дана сећања на жртве геноцида у Другом светском рату, у име Владе Србије положио венац на спомен-обележје на Старом сајмишту у Београду.
ВИДЕО: Полагање венаца на Старом сајмишту
Дачић је, одајући пошту жртвама тог нацистичког логора, као и свима који су дали живот за слободу у борби против фашизма и нацизма, истакао да су вредности и идеали за које су се борили наши преци основа за европску будућност Србије.
Савремени интеграциони процеси и идеја уније европских држава, која је настала као логичан и историјски оправдан резултат победе над фашизмом у Другом светском рату, представљају најзначајнији мировни процес у историји нашег континента, оценио је он.
Први потпредседник Владе је навео да Србија, следећи посвећеност тим принципима и завештању предака који су дали важан допринос свеопштој победи над фашизмом и нацизмом у Другом светском рату, чини одлучне кораке у правцу пуног укључивања у европске интеграционе процесе.
Према његовим речима, Србија то ради свесна чињенице да ће тиме суштински допринети очувању и даљем јачању националних интереса и свеукупном напретку.
Србија је опредељена да постане пуноправни члан друштва европских народа и гарант мира и стабилности у региону, нагласио је Дачић и додао да је наша земља незаобилазан чинилац у свим међународним процесима и европским интеграцијама.
Он је рекао да је Влада Србије одлучна да настави политику интензивног унутрашњег развоја земље, али и позиционирања у складу са капацитетима и потенцијалима у многим областима у региону.
Дачић је указао на то да су циљеви које Србија остварује у миру континуирано учвршћивање демократских институција и поштовање закона, људских и грађанских права и слобода, даље јачање добросуседских односа и убрзано укључивање у интеграционе процесе.
Бројне жртве из Другог светског рата непосредна су последица идеологије нетолеранције и мржње, али и велика историјска опомена, а наш задатак и обавеза је да ту опомену у потпуности усвојимо како се такви трагични догађаји не би дешавали у наше време, поручио је први потпредседник Владе.
Прошлост не можемо променити, али можемо и морамо утицати на то да наша заједничка садашњост и будућност прерасту у историјски искорак и суштинско унапређење политичких и других прилика на подручју западног Балкана, закључио је Дачић.
Венце су положили и председник Скупштине града Београда Александар Антић, представници Војске Србије, СУБНОР-а, Удружења заточеника логора геноцида у НДХ 1941/45, као и јеврејске и ромске заједнице у Србији.
Комеморацији су присуствовали преживели заточеници логора смрти, чланови породица пострадалих и дипломатски представници Израела и Савезне Републике Немачке у Србији.