Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Правосуђе ће се бескомпромисно обрачунати са корупцијом

Правосуђе ће се бескомпромисно обрачунати са корупцијом

Београд, 17. април 2010. године – Министар правде у Влади Републике Србије Снежана Маловић изјавила је данас да је Србија на добром путу да се обрачуна са организованим криминалом и истакла да је претње које добија у последње време неће поколебати да обави свој део посла.

Маловић је у интервјуу за агенцију Танјуг поновила да је уверена да је свима јасно да надлежне државне органе и врх српског правосуђа, па ни њу лично, никакве претње неће зауставити да заврше посао који су започели.

Она је оценила да су резултати борбе против организованог криминала већ и видљиви и мерљиви, а претње су само потврда узнемирености криминалаца због ефеката примене Закона о одузимању имовине проистекле из кривичних дела.

У обрачуну са организованим криминалом неће бити недодирљивих, навела је Маловић и подсетила на то да је Влада Србије пре две године јасно исказала безрезервну политичку вољу да тај посао обави до краја.

Вођење финансијских истрага у овом тренутку је, како је истакла, од суштинске важности, јер ће се на тај начин утврдити до које мере је постојала повезаност лица из партија и институција са организованим криминалом.

Она је додала да истрага везана за групу Дарка Шарића није окончана, и нагласила да нема сумње да ће сви за које постоји основана сумња да су на било који начин повезани са овом групом бити обухваћени истрагом.

У борби против организованог криминала не сме и неће бити повлашћених или поштеђених. У сваком случају, мислим да не можемо говорити о подршци политичких структура као таквих, већ пре о евентуалном индивидуалном нивоу, односно укључености појединаца у ове криминалне радње, указала је Маловић.

Такође, она је објаснила да је група Дарка Шарића суштински различита од криминалних група које су раније деловале у Србији јер је организована попут најснажнијих мафијашких кланова у Италији, имала је једну примарну делатност – шверцовање наркотика ка Западној Европи и сарађивала је са другим међународним нарко-картелима.

Према њеним речима, они су кроз куповину предузећа, земљишта и некретнина легализовали капитал стечен трговином наркотицима, на тај начин се инфилтрирали у привредне токове и тако прали новац, што је једна од карактеристика савремене мафије.

Све то је довело до цветања организованог криминала, прања новца, стварања тајкуна и богаћења таквих људи преко ноћи, додала је Маловић.

Свим активностима које су реализоване у протекле две године, стварањем одговарајућег законодавног и институционалног амбијента, створени су услови да се овакав случај не може поновити и сасвим је извесно да држава у периоду који је пред нама неће дозволити стварање било какве сличне криминалне групе, поручила је она.

Србији је, за разлику од времена акције "Сабља", сада на располагању заокружен институционални и законски оквир за ефикасно процесуирање свих видова организованог криминала, а један од најважнијих инструмената је Закон о одузимању имовине стечене кривичним делом, напоменула је Маловић.

Она је рекла да ће се српско правосуђе бескомпромисно обрачунати са корупцијом, и то не само у случајевима који су везани за активност Шарићеве групе већ у свим друштвеним сферама, укључујући и јавна предузећа.

Србија, зарад будућности читавих генерација, мора у потпуности да се обрачуна са организованим криминалом. Надлежни су на добром путу да то и остваре, закључила је Маловић.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs