Београд, 9. април 2010. године – Министар за Косово и Метохију у Влади Републике Србије Горан Богдановић оценио је да се најновији извештај генералног секретара УН Бан Кимуна о стању на Космету у великој мери поклапа са ставовима Србије.
Богдановић је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Вечерње новости" објаснио да то значи да је проблеме потребно решавати на миран начин, уз сарадњу свих страна, и оценио да ставови генералног секретара потврђују да је такозвана стратегија за север рађена “на своју руку”.
Званични сајт Владе Србије преноси делове овог разговора.
После 11 година војници Кфора одлазе из Штрпца. Да ли улива поверење то што ће косовска полиција тамо од сада бринути о безбедности:– Србија је у више наврата понављала позицију да убрзано повлачење Кфора за њу није прихватљиво јер сви релевантни међународни фактори тренутну ситуацију на Косову и Метохији оцењују као привидно мирну и веома крхку. Повлачење Кфора рађа зебњу и поставља питање колико ће Штрпце, као најудаљенија српска енклава, моћи да се одржи у случају нових немира.
Упркос томе главна улога ипак се препушта косовској полицији:– Неком је, очигледно, стало до тога да по сваку цену докаже да се безбедносна ситуација за Србе на Космету променила набоље. Дозвољавају себи опасне експерименте и играње животима и судбинама хиљада људи.
Српски избори за општину Косовска Митровица биће одржани 30. маја. Да ли су они „више од локалних“, као што их неки виде, с обзиром на то да ће убрзо у овој општини уследити и избори по стратегији косовске владе и Међународне кризне групе о интеграцији севера:– Приштина и Питер Фејт намећу „такмичарски контекст“ овим локалним изборима. Намера им је да створе атмосферу „више од игре“, а онда у таквом амбијенту да лове у мутном. За косметске Србе нема дилеме који су избори за њих једино релевантни. Њихова једина држава је Србија. Једноставно, јасно и гласно, да сви разумеју и схвате: за нас, предстојећи избори у Митровици, као и они већ одржани у Лепосавићу, пре свега су још један показатељ озбиљности и државотворности Републике Србије.
Посета Фатмира Сејдијуа српским породицама у Грачаници поводом Ускрса:– То је маркетиншки потез и представа за западну јавност како би се показала идилична мултиетничка слика такозваног независног Косова. Зашто Сејдију, ако је искрен, није посетио Србе у Ораховцу, који живе као у конц-логору? Још бољи корак био би одлазак у Старо Грацко, у којем је убијено 14 жетелаца, па да објасни тамошњим становницима, али и свим косметским Србима зашто ниједан злочин над њима од 1999. до данас није разрешен, откривен и осуђен макар један злочинац. Зашто се Сејдију на православни Ускрс није запитао где је нестало 40.000 Срба из Приштине и 10.000 из Призрена? Зашто јавно не пита своје сународнике: ко не дозвољава повратак стотинама ђаковачких Срба, али и хиљадама других прогнаника који желе да се врате на своја огњишта широм Космета.
Платформа бившег званичника албанске владе Коча Данаја по којој би албанско питање требало да буде решено до краја 2013. године формирањем државе која ће обухватити територије на којима живе Албанци:– Ако неко заиста намерава да спроведе платформу Коча Данаја или сличне великоалбанске идеје, последице ће бити тешко предвидиве и несагледиве по безбедност и мир читавог региона. Крајње је време да међународна заједница реагује озбиљно и одлучно, запуши уста пропагаторима таквих идеја и узме шибице из руку пиромана који хоће поново да запале читав регион.