Београд, 31. март 2010. године – Министар одбране у Влади Републике Србије Драган Шутановац изразио је данас спремност да систем одбране активно учествује у изради и реализацији свих одредби Националног акционог плана за примену Резолуције 1325 Савета безбедности УН у Србији о женама, миру и безбедности.
 |
Соња Лихт, Драган Шутановац и Маријана Пајванчић |
Фото: Фонет |
Шутановац је на конференцији за новинаре, одржаној поводом издавања препорука за израду поменутог плана, подсетио на то да је 2007. године на Војној академији уписана прва генерација кадеткиња.
Он је додао да ће наредне године у септембру оне завршити школовање и тада ће бити промовисана прва класа жена – потпоручника, при чему је ове године за упис на Војну академију међу кандидатима приближно 25 одсто девојака.
У униформи је ангажован релативно мали број жена, приближно њих 330, напоменуо је министар и нагласио да у комплетном систему одбране има више од 5.800 жена.
Према његовим речима, у Министарству унутрашњих послова ангажоване су жене од којих неке, у саставу Жандармерије, потпуно равноправно обављају задатке са колегама.
Председник Београдског фонда за политичку изузетност Соња Лихт оценила је да израда Националног акционог плана за примену Резолуције 1325 СБ УН о женама, миру и безбедности представља још један корак Србије на путу ка европским интеграцијама.
Лихт је предала препоруке за израду тог плана министру Шутановцу, и додала да је значајно то што је Министарство одбране препознало колико је важно учешће жена у сектору безбедности.
Она је указала на то да би Србија могла да буде прва у региону која ће усвојити Национални акциони план, чијом ће се имплементацијом испунити и уставна обавеза да су жене и мушкарци равноправни и да имају иста права.
Према њеним речима, израда овог плана представља историјски корак и за безбедносне снаге у земљи, у којима се до сада ова тема није разматрала на овакав начин.
Лихт је истакла да рад на том документу представља још један корак Србије ка укључењу у све цивилизацијске планетарне токове, и навела да је значајно и што се у тај пројекат укључило Министарство одбране, с обзиром на то да је војнички посао у Србији традиционално мушко занимање.
Професор Правног факултета у Новом Саду Маријана Пајванчић представила је основне циљеве Националног плана, међу којима су и ти да жене и мушкарци буду равноправни у доношењу одлука из домена безбедности и тежња да се повећа учешће жена у реформи сектора безбедности.
Пајванчић је рекла да ту припада и повећање не само учешћа већ и утицаја жена у сектору безбедности, афирмација њихове улоге у изградњи мира, заштита од свих видова дискриминације и побољшање услова за напредовање у каријери.
Резолуција 1325 СБ УН Жене, мир, безбедност једна је од најважнијих резолуција УН у области мира и безбедносне политике која правно обавезује чланице УН и наглашава важност улоге жена у изградњи мира и постконфликтном опоравку земље.