Београд, 29. март 2010. године – Први потпредседник-заменик председника Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је данас да је Србија постала лидер у региону у борби против организованог криминала и сарадњи тужилаштава у супротстављању свим видовима кршења закона.
Дачић је на седници Одбора Скупштине Србије за одбрану и безбедност подсетио на низ успешних акција српске полиције у овој и прошлој години у регионалним и светским оквирима, као и на добре резултате Безбедносно-информативне агенције.
Први потпредседник Владе је истакао да су те акције дале велики допринос борби против организованог криминала и нарко-мафије, чиме је значајно поправљен кредибилитет Србије.
Он је истакао да је у протеклих годину и по дана, на основу информација Безбедносно-информативне агенције и МУП-а Србије, широм света заплењено више од 4,5 тона дроге.
Дачић је подсетио на то да је у акцији “Балкански ратник” заплењено више од две тоне кокаина, поднета 31 кривична пријава, 20 осумњичених је ухапшено, док су остали у бекству.
Први потпредседник Владе је прецизирао да је у акцији “Морава” чији је циљ прекидање дилерске мреже заплењено 210 килограма дроге, ухапшено 1.717 особа, а поднето више од 1.000 кривичних пријава.
Он је указао на то да је 2009. године заплењено 64 одсто више наркотика него годину дана раније, при чему је у првих 11 месеци 2009. године МУП запленио 1,2 тоне дроге.
Дачић је рекао да је у 2009. години откривено седам организованих криминалних група које су фалсификовале новац и приведено 111 њихових чланова, од којих је 86 ухапшено због фалсификовања више од два милиона евра.
Такође, први потпредседник Владе је подсетио на то да је у акцији “Морава” заплењено више од милион фалсификованих долара.
Говорећи о резултатима борбе против организованог криминала у 2009. години, он је рекао да су откривене 143 особе осумњичене за трговину људима, као и да је у сарадњи са МУП Босне и Херцеговине откривена криминална група коју је предводио Дарко Елез.
Прошле године је, како је навео, број откривених дела корупције за 22 одсто већи у односу на 2008. годину.
Када је реч о примени Закона о одузимању имовине стечене кривичним делом, Дачић је рекао да је прошле године у МУП-у формирана јединица за финансијске истраге која је завршила 29 извештаја.
Он је прецизирао да је у финансијској истрази утврђено да је 206 особа поседовало укупно 244 стана, 17 кућа, 25 гаража, 44 локала, 78 аутомобила, девет мотора, 108 предузећа, више од осам милиона евра, земљиште, шуме, чак и паркове.
Први потпредседник Владе је истакао да су за даље поступање на основу те истраге за трајно одузимање имовине задужени тужилаштво и суд.
Дачић је навео да је МУП ангажован у борби против високотехнолошког криминала у којој је било више акција, и указао на хапшење двојице осумњичених за порнографске снимке деце.
Он је подсетио на то да је крајем 2008. године обављена категоризација организованих криминалних група и прикупљени оперативни подаци који су систематизовани у документу јавности познатом као “Бела књига".
Такође, Дачић је оценио да данашњи терористички напад у московском метроу показује да је неопходна заједничка борба свих држава против међународног тероризма и организованог криминала, при чему овај случај у Москви показује да такве ствари могу да се десе свуда.
Директор полиције Милорад Вељовић је најавио да ће МУП интензивирати акције на сузбијању уласка новца стеченог криминалом у легалне послове.
Вељовић је навео да је најзаступљенији облик организованог криминала трговина и кријумчарење наркотика и да се средства стечена на тај начин улажу у легалне послове кроз куповину предузећа и некретнина.