Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Косово и Метохија > Важно да ЕУ задржи статусну неутралност на Космету

Важно да ЕУ задржи статусну неутралност на Космету

Косовска Митровица, 26. март 2010. године – Државни секретар Министарства за Косово и Метохију Владе Републике Србије Оливер Ивановић изјавио је данас да нема ниједног разлога да косметски Срби зазиру од отварања Европске куће у северној Косовској Митровици, али да је важно да Европска унија задржи статусну неутралност у покрајини.

Ивановић је у изјави за агенцију Фонет рекао да је чланство у Европској унији политички циљ Владе Србије и већине српског становништва, без обзира на то да ли оно живи на Косову и Метохији или у другим деловима Србије.

Сарадња са ЕУ унапређује се из дана у дан и нема ниједног разлога да бисмо зазирали од отварања Европске куће у северном делу Косовске Митровице. Напротив, рекао је он.

Државни секретар је поновио да ЕУ мора да се држи статусно неутрално јер пет од 27 земаља чланица није признало независност Косова и нема намеру да то уради, и додао да је, докле год се држи тог политичког оквира, ЕУ пријатељ и партнер Србије.

Према његовим речима, ЕУ може много да помогне, а северни део Косова и Метохије је објективно у повољној безбедносној ситуацији, али су економски и проблеми незапослености велики.

Ивановић је истакао да ЕУ из предприступних фондова може да издвоји средства, али да постоји технички проблем како то извести јер за сада није пронађено решење како да се помоћ коју нуди Унија - њене агенције и банке, пренесе до северне Косовске Митровице и других српских средина, а да у то не буду укључене власти привремене самоуправе на Космету.

Тражи се начин за решавање тог проблема, указао је он и оценио да би решење можда могло да буде да се то учини уз помоћ невладиних организација, тако да се средства и помоћ, неопходни пре свега косметским Србима, добију директно од ЕУ.



Документи
  Резолуција о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на Косову и Метохији (2013)
  Политичка Платформа за разговоре са представницима привремених институција самоуправе у Приштини (2013)
  Споразуми постигнути у дијалогу са Приштином уз посредовање ЕУ (2011)

Линк
Канцеларија за Косово и Метохију

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs