Београд, 24. март 2010. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Томица Милосављевић изјавио је данас да је у Србији протеклих година регистрован мањи број оболелих од туберкулозе него раније и да Србија сада припада земљама са ниском стопом оболевања од те болести.
 |
Фото: Танјуг |
Милосављевић је на конференцији за новинаре, поводом обележавања Светског дана борбе против туберкулозе, истакао да су учињени помаци у контроли ове болести, и прецизирао да стопа новооболелих сада износи 24 на 100.000 становника, док је раније била 37.
Министар је подсетио на то да је Глобални фонд 2004. године одобрио средства бесповратне програмске помоћи у износу од четири милиона долара за петогодишње спровођење Програма здравствене заштите становништва од туберкулозе.
Према његовим речима, тај износ је повећан за приближно 3,5 милиона долара за спровођење овог програма у периоду од 2010. до 2015. године.
Оболевање од туберкулозе данас је мање него раније, али има много посла око угрожених, маргинализованих категорија становништва, указао је Милосављевић и најавио да ће у наредном периоду фокус бити усмерен на њих.
Шеф Канцеларије Светске здравствене организације у Србији Дорит Ницан-Калушки оценила је да Србија има добар надзор над лечењем оболелих од туберкулозе, и додала да је 2008. године забележен 1.821 случај оболевања.
Она је објаснила да је код 88 одсто ових случајева болест откривена први пут, док земље чланице Европске уније имају много већи број рецидива, односно особа код којих се болест након одређеног времена вратила.
Ницан-Калушки је подсетила на то да је стопа успешности лечења код новооболелих у Србији 83,6 одсто, док је просек у земљама ЕУ приближно 79 одсто, и напоменула да стопа успешности лечења рецидива у Србији износи 70 одсто, док је у ЕУ 52 одсто.
Председник Републичке комисије за туберкулозу и директор Клинике за плућне болести и туберкулозу Клиничког центра Србије Гордана Радосављевић-Ашић објаснила је да се туберкулоза углавном јавља код старијих особа, и најавила да ће се у наредном периоду радити на раном откривању случајева оболевања од те болести.
Кад је реч о мултирезистентној туберкулози, Радосављевић-Ашић је навела да је она дијагностикована код 40 становника, и нагласила да је стопа оболелих у главном граду Србије једнака стопи на територији читаве земље.
Након конференције за новинаре организован је обилазак реновираног простора Референтне лабораторије за туберкулозу у згради Клинике за плућне болести.