Београд, 23. март 2010. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Томица Милосављевић изјавио је данас да ће у наредном периоду почети интензивније да се ради на решавању проблема чекања на операције срца, а до 2013. године у Србији ће бити отворено још хируршких сала за такве интервенције.
 |
Томица Милосављевић и Невена Карановић |
Милосављевић је на конференцији, одржаној поводом усвајања Уредбе о Националном програму превенције, лечења и контроле кардиоваскуларних болести у Републици Србији до 2020. године, подсетио на то да је ова уредба Владе Србије усвојена 25. фебруара, будући да су те болести један од водећих узрока смртности.
Он је указао на то да би проблем чекања на кардиохируршке интервенције требало да буде решен бољим управљањем листама чекања, коришћењем постојећих капацитета у клиничко-болничким центрима, отварањем хируршких сала и слањем пацијената на операције у иностранство.
Министар је навео пример да је у Србији између 2002. и 2009. године за 40 пута повећан број интервентних процедура уградње стента и да је пре осам година уграђено 340 стентова а 2004. године 1.900, док је прошле године обављено 13.500 таквих интервенција.
Према његовим речима, број уграђених пејсмејкера 2004. године износио је 350, а 2008. године 4.100, при чему сада за такве интервенције нема листа чекања.
Милосављевић је нагласио да су најдуже листе чекања за кардиохируршке операције и да се у просеку чека од 172 до 208 дана, и додао да је од 1997. до 2007. године смртност од болести срца и крвних судова смањена за 13,6 одсто.
Он је рекао да би у наредном периоду требало размотрити и прописе који онемогућавају боље награђивање оних који оперишу, односно обављају компликованије процедуре.
Министар је напоменуо да ће током овог месеца, а најкасније до маја, бити донето стручно методолошко упутство којим је предвиђен једномесечни извештај о структури оперисаних, као и на који начин се управља листом чекања.
Говорећи о капацитетима у кардиохируршким центрима, Милосављевић је навео да ће током године бити отворена још једна хируршка сала у Нишу, а до почетка 2013. године у Србији ће бити 17 сала за операције срца, уместо 12 колико их има тренутно.
Разматра се и коришћење капацитета у приватном болничком центру у Београду јер за то такође постоји потреба, истакао је он.
Милосављевић је најавио да ће једном квартално организовати конференције за новинаре како би били представљени извештаји о томе шта је све урађено у претходна три месеца.
Државни секретар Министарства здравља Невена Карановић нагласила је да су раније кардиоваскуларне болести заузимале водеће место у Србији, а да се у последње време радило на јачању свести грађана о томе колико је превенција значајна.
Карановић је навела да ће се у наредних пет година осетити помаци у тој области и указала на важност спречавања фактора ризика смањењем броја пушача, гојазних и слично.