Београд, 15. март 2010. године – Представници 42 локалне самоуправе и Програма за јачање економске сигурности Америчке агенције за међународни развој (УСАИД), под покровитељством Министарства омладине и спорта, потписали су данас у Палати Србија Меморандум о разумевању на церемонији „Спремни за изазове будућности“.
 |
Мери Ворлик и Снежана Самарџић-Марковић |
Фото: Фонет |
Министар омладине и спорта у Влади Републике Србије Снежана Самарџић-Марковић указала је након потписивања овог меморандума на то да је први и кључни проблем омладине у Србији који Министарство мора да реши незапосленост.
Према њеним речима, други проблем је неинформисаност, а трећи квалитетно провођење слободног времена, при чему је један од начина да се проблеми реше формирање канцеларија за младе.
Она је подсетила на то да је Стратегија за младе усвојена 2008. године, и истакла да ће Министарство наставити да подржава отварање општинских канцеларија за младе јер су млади снага за остварење промена која може да помогне развоју заједнице.
Такође, Самарџић-Марковић је у име Владе Србије изразила захвалност представницима УСАИД-а на програму који помаже у запошљавању младих у Србији.
Србија у Европској унији коју предводе млади и мотивисани људи јесте сан за који се вреди борити, а у остварењу тог сна имамо истинске партнере, нагласила је она.
Потписивању меморандума присуствовала је и амбасадор Сједињених Америчких Држава у Србији Мери Ворлик, која је рекла да канцеларије за младе пружају јединствену могућност подршке Националној стратегији за запошљавање младих у Србији.
Влада САД сматра да овакве канцеларије могу да допринесу томе да млади способни људи квалитетно учествују на слободном тржишту рада, поручила је Ворлик.
Она је напоменула да учествовање у активностима канцеларија за младе није само обичан тренинг већ и процес откривања сопствених жеља и могућности.
Циљ овог меморандума је да се створе услови за јачање локалних канцеларија за младе, али и да се помогне програм развоја предузетништва на локалном нивоу.
Према резултатима истраживања УСАИД-а, од 620 младих који су завршили тренинге усавршавања предузетничких вештина 91 одсто је показало изузетно оптимистичан став по питању могућег запослења, 16 одсто је конкурисало за „старт-ап“ пројекте, а 7 одсто већ води своја предузећа.
Осмишљени да упознају младе са могућностима које пружа приватно предузетништво, као и са начинима превазилажења пословних кризних ситуација, тренинзи су током прошле године организовани у сарадњи општинских канцеларија за младе и Програма за јачање економске сигурности УСАИД-а у више од 30 општина широм Србије.
У оквиру редовних активности у Србији овај програм подржава и пројекте организације “Достигнућа младих”, која ће током церемоније представити резултате рада са 2.700 средњошколаца из 93 школе у Србији током прошле године.
Ове године програм “Достигнућа младих” активан је у 124 школе и окупља приближно 4.000 ученика средњих школа у Србији.
Организација “Достигнућа младих” нуди средњошколцима у Србији могућност похађања факултативног наставног програма који укључује обуку из основа предузетништва и почетно знање о принципима тржишне економије и пословања, али и прилику за то да стекну искуства кроз ангажовање у предузећима које ученици сами воде.
Ова организација је активна у 113 земаља где спроводи програме на 36 језика.
Све активности УСАИД Програма за јачање економске сигурности подржавају Националну стратегију за младе Владе Србије, спроводе се у сарадњи са ресорним министарством и омогућавају младима да стекну знања и вештине који су неопходни у савременом пословном окружењу.