Београд, 11. март 2010. године – Први потпредседник-заменик председника Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић поновио је данас да визна либерализација за грађане Србије не значи право на добијање азила, стицање радних права или права настањења у земљама Европске уније.
 |
 |
 |
Фото: Танјугархивски снимак |
Дачић је на седници Скупштине Србије, где је посланицима образложио сет предложених закона о потврђивању међународних споразума који се односе на полицијску сарадњу и реадмисију, упозорио на то да ће сви који незаконито бораве у државама ЕУ на основу споразума о реадмисији бити враћени у Србију.
Он је рекао да је јасно да они који су са југа Србије отишли у Белгију и Шведску да траже политички азил то неће добити и да ће бити враћени у Србију, и додао да је реч о приближно 400 особа, углавном Албанаца и у мањем броју Рома, који су затражили азил у Белгији, и између 500 и 600 оних који су затражили азил у Шведској.
Захтеви за азилом у Белгији и Шведској значајно су повећани након визне либерализације за грађане Србије и Македоније, указао је Дачић и изразио очекивање да то неће угрозити безвизни режим поменутих држава са земљама ЕУ.
Према његовим речима, постигнут је договор о томе да Македонија и Србија испитају да ли је било елемената криминала, с обзиром на организовани одлазак тих особа увек одређеним аутобуским линијама.
Први потпредседник Владе је објаснио да су аутобуси полазили из Македоније и успут узимали и људе са југа Србије, и нагласио да ће наша земља бити кооперативна у решавању статуса особа које незаконито бораве у земљама ЕУ.
Дачић је напоменуо да трошкове реадмисије сносе државе које су поднеле захтев, а да само у појединим случајевима те трошкове сноси Србија, и навео податак да је у 2009. години била 2.191 замолница за реадмисију, да су српске власти дале позитиван одговор у 1.423 случаја, док за остала лица није утврђено да су држављани Србије.
У прва два месеца ове године, како је истакао, поднето је укупно 478 замолница за враћање лица која незаконито бораве у ЕУ, од којих је за 304 Србија дала позитиван одговор, за 156 негативан, док је за 18 лица поступак провере у току.
Он је подсетио на то да је Споразум Србије и ЕУ о реадмисији ступио на снагу 1. јануара 2008. године, при чему су посебни протоколи о реадмисији потписани са Словенијом, Француском, Италијом, Мађарском, док су са Немачком, Естонијом, Великом Британијом, Малтом, Словачком и земљама Бенелукса у току преговори или су текстови протокола већ усаглашени.
Предложени закони о потврђивању међународних споразума који се односе на полицијску сарадњу и реадмисију потребни су за борбу против организованог криминала, трговине наркотицима и тероризма, нагласио је први потпредседник Владе.