Београд, 9. март 2010. године – Министар просвете у Влади Републике Србије Жарко Обрадовић представио је данас кампању "Зауставимо насиље заједно – насиље не престаје само" чији је циљ да се насиље у школама потпуно искорени или бар смањи.
 |
Јудита Рајхенберг и Жарко Обрадовић |
Обрадовић је на конференцији за новинаре навео да ову кампању Министарство просвете покреће у сарадњи са Уницефом, и додао да је од почетка године у школама у Србији забележено 140 случајева лакших облика насиља међу децом.
Он је прецизирао да је истраживање Института за психологију које је спроведено у 116 школа показало да 73 одсто деце воли да иде у школу, али и да је 65 одсто ђака бар једном у три месеца претрпело неки облик насиља.
Министар је рекао да је циљ да се повећа број установа у програму "
Школа без насиља", и додао да ће школе које се укључе добити по 4.500 евра за његово спровођење.
Директор Уницефа за Србију Јудита Рајхенберг нагласила је да су 2005. године, када је започет овај програм, биле укључене само четири школе, а данас их је 196 из 65 места у Србији, са више од 135.000 ученика и 12.000 наставника.
Она је истакла да је у том периоду повећана осетљивост ученика, родитеља и запослених у школама на питања насиља и да они сада препознају и суптилније форме насиља, као што су психолошко или социјално насиље.
Рајхенберг је указала на то да се сада, захваљујући том програму, већина деце осећа сигурније у школи и да су смањени тежи облици насиља, при чему је у нижим разредима знатно мање свих облика насиља.
Правовремено уочавање насиља далеко је делотворније од казне, објаснила је она и напоменула да више пажње треба посветити ученицима завршних разреда основне школе.
Према њеним речима, константни проблем је окретање леђа насиљу, а сарадња са локалном заједницом и са родитељима оцењена је као најмање успешна компонента програма.
Аутор књиге "Насиље у школама" Драган Попадић навео је да Србија припада земљама са нижим степеном насиља у школама.
Он је рекао да на агресију код деце, између осталог, утиче толерисање насиља у друштву и то што је оно у медијима значајно заступљено.
Истраживач из агенције "Стратеџик маркетинг" Снежана Савић истакла је да дечаци чешће исказују физичко насиље, а девојчице психолошко – оговарање или искључивање вршњака из групе.