Београд, 5. март 2010. године – Потпредседник Владе за европске интеграције и министар за науку и технолошки развој Божидар Ђелић изјавио је данас да сет предлога закона из области науке и интелектуалне својине о којима посланици воде обједињену начелну расправу има за циљ унапређење научног система и заустављање одласка најталентованијих људи из Србије.
|
Фото: Фонет |
Ђелић је, образлажући посланицима у Скупштини Србије предложене законе, указао на то да је реч о важном пакету закона који у тренутку економске кризе показују одлучност Србије да се сврста у ред високо развијених земаља.
Он је истакао да наша земља мора предузети озбиљне кораке да у глобалној утакмици нађе своје место у тој области и оценио да је то велики изазов, али и да је могуће, при чему је улагање у људе једина шанса да Србија постане друштво благостања.
Према његовим речима, Влада Србије је из тог разлога прошле недеље усвојила Стратегију научног и технолошког развоја, која одређује националне приоритете за следећих пет година.
То су, како је прецизирао Ђелић, развој биомедицине, нове технологије, заштита животне средине и борба против климатских промена, енергетика и енергетска ефикасност, пољопривреда и храна, информационе и комуникационе технологије, унапређење доношења државних одлука и афирмација националног идентитета.
Посланици разматрају предлоге закона о Српској академији наука и уметности (САНУ), о изменама и допунама Закона о научноистраживачкој делатности, о изменама и допунама Закона о иновационој делатности, о ознакама географског порекла, о потврђивању Уговора о патентном праву и о потврђивању Ничанског споразума о међународној класификацији рога и услуга ради регистровања жигова.
Ђелић је објаснио да предложене измене и допуне Закона о научноистраживачкој делатности, између осталог, предвиђају отварање научне заједнице ка привреди и иностраним инвеститорима, унапређење мобилности српских истраживача, јачање везе између института и универзитета, унапређење квалитета предавања, као и много већу сарадњу између цивилног и војног сектора.
Измене и допуне Закона о иновационој делатности предвиђају да бар 50 одсто од комерцијализације проналазака припадне проналазачу, као и оснивање Фонда за иновациону делатност, указао је потпредседник Владе Србије.
Ђелић је истакао да је основни циљ предложеног закона претварање идеја у производе који ће бити пласирани у свету.
Према његовим речима, Предлог закона о САНУ омогућава да се функционисање те важне институције приближи моделу функционисања сличних институција у свету, а једна од новина је и ефикаснији начин управљања институтима који су под окриљем САНУ.
Ђелић је рекао да ће Предлог закона о ознакама географског порекла створити могућности да Србија своје производе пласира на светском тржишту, али и да те брендове заштити у правном смислу.