Формирање радне групе за развој високог образовања у Прешеву и Бујановцу
Београд, 3. март 2010. године – Директор Службе Координационог тела Владе Републике Србије за општине Прешево, Бујановац и Медвеђа Ненад Ђурђевић најавио је данас да ће бити основана радна група која ће се бавити развојем високог образовања у Прешеву и Бујановцу.
Ову радну групу заједнички ће формирати Координационо тело, Министарство просвете, академска и локална заједница, у складу са Студијом изводљивости за отварање високошколских установа у Прешеву и Бујановцу.
Он је објаснио да је Студија резултат пројекта „Реформа образовне политике на југу Србије“, који је имао за циљ да систематизује елементе образовног система у Србији, сагледа компаративна искуства из региона и понуди могуће сценарије за будуће активности.
Према његовим речима, Студију су финансијски подржали Фонд за отворено друштво, Одељење за међународни развој Уједињеног Краљевства Велике Британије, Балкански фонд за демократију и Координационо тело за општине Прешево, Бујановац и Медвеђа.
Ђурђевић је указао на то да је развој високог образовања у овим општинама мотивисан не само потребом да се албанској заједници омогући високо образовање на матерњем језику, већ и жељом да повећање укупног нивоа образованости становништва допринесе економском развоју тог сиромашног подручја.
Он је рекао да Студија изводљивости, чији ће коначан текст бити завршен и представљен у априлу, предвиђа да развој високог образовања у Прешеву и Бујановцу треба да се одвија у институционалном оквиру Републике Србије, по могућности у оквиру постојећих високошколских установа у Нишу, Крагујевцу и Новом Пазару.
Ђурђевић је истакао да развој високог образовања мора да буде одржив, док будући студијски програми на српском, албанском, а било би идеално и на ромском језику, треба да задовоље потребе тржишта рада и омогуће покретање економског развоја.
Један од прелиминарних закључака Студије као кључни став предвиђа и развијање додатних активности како би се омогућила заједничка социјализација и међусобна комуникација припадника различитих заједница, навео је директор Службе Координационог тела.
Високи представник ОЕБС-а за националне мањине амбасадор Кнут Волебек истакао је да образовање на југу Србије треба да буде мултиетничко и мултијезично, уз оцену да оно има кључни значај за развој региона.