Београд, 2. март 2010. године – Посланици Скупштине Србије почели су обједињену начелну расправу о пет финансијских закона који се односе на приходну страну буџета, царину, порез на доходак грађана и на добит предузећа, као и на задуживање ради финансирања дефицита буџета.
Посланици воде заједнички начелни претрес о Предлогу царинског закона, предлозима измена и допуна Закона о порезу на добит предузећа и Закона о порезу на доходак грађана.
Такође, заједнички претрес води се и о предлозима закона који се односе на задуживање Србије код Ерсте банке, Марфин банке и Војвођанске банке, као и на давање гаранције Србије у корист Банке Интеза по задужењу предузећа "Србијагас".
Министар финансија у Влади Републике Србије Диана Драгутиновић је, образлажући Предлог царинског закона, рекла да је циљ предложеног акта усаглашавање са законима ЕУ и правилима Светске трговинске организације.
Она је додала да предложени документ стандардизује царинске процедуре и организује царинску администрацију, као и да је предложеним текстом дозвољен и бенефициран увоз за сировине и опрему и прецизирано шта је царински дуг.
Драгутиновић је објаснила да се новине у закону односе на увођење претходне декларације, поједностављење царинских поступака који се тичу транзитног поступка, поступка складиштења, привременог увоза, као и поступка извоза.
Према њеним речима, Предлогом закона о изменама и допунама Закона о порезу на добит предузећа уводи се могућност да се порески период разликује од календарске године, а бришу се чланови који се односе на обрачун амортизације и могућност коришћења пореског кредита по основу запошљавања радника на одређено време.
Она је указала на то да су Предлогом закона о изменама и допунама Закона о порезу на доходак грађана обављене углавном козметичке измене, и додала да су циљеви закона стимулисање развоја тржишта капитала и пореско стимулисање развоја у области осигурања лица.
Такође, Драгутиновић је навела да се Предлогом закона о задуживању Србије код Ерсте, Марфин и Војвођанске банке Србија задужује у укупном износу од 160 милиона евра, и објаснила да ће та средства бити коришћена за финансирање дефицита буџета.
Према њеним речима, Предлогом закона о давању гаранције Србије у корист Банке Интеза по основу задужења предузећа "Србијагас" предвиђено је задуживање у износу од 170 милиона евра.
Драгутиновић је прецизирала да ће од те суме 120 милиона евра бити искоришћено за рефинансирање краткорочних обавеза према комерцијалним банкама, за текућу ликвидност 30 милиона евра и 20 милиона евра за финансирање додатних инвестиција.