Београд, 1. март 2010. године – Председник Владе Републике Србије Мирко Цветковић рекао је да ће ускоро привреди кроз повољне кредите бити доступно приближно 1,3 милијарде евра захваљујући новим мерама које су заједнички припремиле Влада и Народна банка Србије.
Цветковић је у интервјуу за јучерашње издање дневног листа "Вечерње новости" изразио очекивање да ће ове године бити остварен привредни раст од два одсто.
Према управо објављеној статистици индустријске производње за јануар, јасно је да је за разлику од прошле године, када је производња изразито падала, сада дошло до раста. Он је, истина, симболичних 3,7 одсто, али ипак указује на промену структуре привреде, што је охрабрујуће, истакао је Цветковић.
Он је нагласио да је ово потпуно нови сет економских, овог пута монетарних мера, које у овој години могу да помогну привреди да лакше функционише.
Показало се, наиме, да је тражња робе и услуга дефинитивно пала. Потребна су додатна средства која ће бити на располагању привреди и зато смо у претходних месец дана интензивно сарађивали с Народном банком Србије на пројекту смањења обавезних резерви за пословне банке које су спремне да обезбеде веће пласмане привреди, навео је Цветковић.
Према његовим речима, с друге стране, Влада је и ове године донела програм субвенционисаног кредитирања грађана и привреде, при чему ће новац бити доступан пословним банкама за програме намењене привреди.
Реч је о пакету који би требало да обесхрабри банке да та средства употребљавају за друге намене, указао је председник Владе и додао да се са овом мером у потпуности сагласила и мисија ММФ-а током недавне посете.
Такође, Цветковић је истакао да ће грађани имати више поверења у домаћу валуту када инфлација не буде шест, већ два процента.
Слабљење курса динара су највише осетили грађани који су се задуживали у еврима, а плате примају у динарима, и у том смислу им пада куповна моћ. Код оних који немају то задужење куповна моћ не зависи од курса, већ од кретања цена, указао је Цветковић.
Он је рекао да треба преиспитати одлуку о државном субвенционирању кредита у еврима и окренути се пакетима пословних банака који су намењени кредитирању у динарима.
Поводом поништења тендера за северни крак Коридора 10, Цветковић је навео да то неће утицати на термин отпочињања радова.
У складу са законском процедуром, прва три понуђача ће бити позвана да исправе пројектну документацију и верујем да ћемо изабрати извођача и да ће радови кренути са почетком грађевинске сезоне, рекао је председник Владе.
Он је најавио да би у јавном сектору могло доћи до повећања зарада у неком проценту или једнократне исплате у другој половини године уколико се оствари значајно већи привредни раст.
Цветковић је указао на то да ће у наредних неколико година трошак за пензије износити око 10 одсто бруто друштвеног производа (БДП), као што је договорено са ММФ-ом.
Влада се определила за усклађивање пензија са растом зарада у јавном сектору у наредних 18 месеци, проценивши да је тај период довољан да се санирају последице двогодишњег статуса замрзнутих пензија, истакао је Цветковић.
Председник Владе је навео да не верује да ће у току ове године бити окончан процес приватизације "Јат ервејза", али је додао да Влада разговара са авио-компанијама и инвеститорима који имају јасан план улагања и да ће о партнеру одлучити након јавног позива, који ће бити упућен заинтересованима.